Принцезите денес не се само за претставување на монархијата на настани од високата класа. Многумина од нив докажаа дека, како и секој друг човек на овој свет, имаат аспирации, соништа и работни одговорности. Некои од нив се поотворени да им дозволат на медиумите и на папараците, воопшто, да знаат за нивниот приватен живот и цели.

Други, пак, тоа го чуваат во тајност. Без оглед на нивниот избор, ниту една од овие јавни личности не води здодевен живот. Во продолжение запознајте ги 10-те принцези, кои покрај нивниот грациозен и автентичен карактер, со нивната скромност ги доближија кралствата до нивниот народ.

1. Марта Луис од Норвешка

Иако принцезата е најстарата ќерка на кралот Харалд V и кралицата Соња од Норвешка, таа е четврта во редот за наследување на тронот зад нејзиниот помлад брат. Студиите по физиотерапија ги завршила во Холандија, но никогаш не ја практикувала оваа професија. Нејзината вистинска страст лежи во литературата, при што започнала да работи и во телевизиско раскажување приказни, покрај тоа што е автор на книги за деца. Иако се омажи за дански писател со кого имаше 3 ќерки, таа никогаш не се откажа од титулата на принцеза.

2. Киша Омилана од Нигерија

Убавата сопруга на нигерискиот принц Кунле Омилана всушност е родена во Калифорнија и влезе во светот на модата како модел за меѓународни брендови за облека и убавина. Таа исто така има диплома за моден дизајн. Киша се смета за „работна принцеза“ и меѓу нејзините цели како член на монархијата, таа го нагласува зајакнувањето на жените и младите. Во 2017 година таа создаде проект наречен „Круна на кадрици“, со фокус на тоа како да се грижи и одржува кадрава коса.

3. Ана, принцезата од Велика Британија

Ана Елизабет Алис Луиз е единствената женска ќерка на сегашната кралица Елизабета Втора и се наоѓа на четиринаесеттото место по редоследот на тронот. Принцезата секогаш покажуваше интерес за јавање на коњи, па дури отиде и дотаму што се натпреваруваше претставувајќи ја Велика Британија со својот тим на Олимписките игри во Монтреал во 1970-тите. Таа се посвети на добротворни цели, а долги години беше претседател на позната невладина организација.

4. Естер Каматари од Бурунди

Иако Каматари ја задржа титулата принцеза од Бурунди, земја лоцирана во Источна Африка, монархијата всушност беше укината во 60-тите години на минатиот век. Подоцна Каматари се упати кон Париз. Оттогаш, таа се посвети на манекенството и исто така е писателка.

5. Кетрин, војвотката од Кембриџ

Порано позната како едноставно Кејт Мидлтон, Кетрин Елизабет Мидлтон дипломираше историја на уметност и стана дел од британската монархија откако се омажи за принцот Вилијам, војводата од Кембриџ. Таа ја поседува една од најшармантните насмевки во Куќата на Виндзор, и не само што е убава однадвор, туку една од нејзините задачи како војвотка е да им даде им даде важност на оние кои страдаат од ментални здравствени проблеми, меѓу многу други. Затоа во 2016 година, заедно со принцот Хари, помладиот брат на нејзиниот сопруг и сопругот на Меган Маркл, таа ја започна кампањата Heads Together.

6. Елизабет, војвотката од Брабант

Елизабет Тереза Мари Елена, војвотката од Брабант и принцезата од Белгија, е прва по ред за наследување на тронот, благодарение на сузбивањето на законот што не им дозволуваше на жените да ја преземат круната во старите денови. Оваа убава девојка има 19 години и ќе добие задолжителна воена обука за да може да биде кралица во иднина.

7. Кетрин, престолонаследничка принцеза на Југославија

Може да се каже дека Кетрин Батис е сестрана принцеза: родена е во Грција, но дел од детството го помина и во Швајцарија. Студирала деловни активности во САД и живеела во различни региони, вклучувајќи ги Африка и Австралија. Оваа брилијантна жена течно зборува 4 јазици и е фасцинирана од литературата, како и од музиката. Кралската принцеза на Србија / Југославија е во брак со принцот Александар од Србија од 1980-тите и е негова втора сопруга.

8. Миријам, Доуџер принцеза од Турново, војвотката во Саксонија

Доша Миријам Унгриа и Лопез, потомок на шпанско благородно семејство, се ожени со Кардам, син на царот Симеон Втори и принцот од Турново, кој ја задржа бугарската кралска титула, иако монархијата веќе беше укината кога тој се роди. Страста и занаетот на принцезата отсекогаш бил дизајнирањето на накит, иако студирала историја и географија во Мадрид. Таа моментално живее во Лондон и своето време го посветува на својата луксузна линија накит.

9. Катарина-Амалија, принцеза од Оринџ

Младата Катарина-Амалија од Оринџ е прва во редот на наследувањето на тронот во Холандија и има само 17 години. Принцезата од Оринџ зборува течно 3 јазици, вклучително и шпански, бидејќи нејзината мајка Максима од Холандија е родена во Аргентина. Целото основно и средно образование го добила во јавните училишта, како нејзиниот татко, кралот Вилем-Александар.

10. Принцезата Софија, војвотката од Вермланд

Софија Кристина Хелквист беше веројатно една од најразновидните принцези во светот на работата пред да се омажи за Чарлс Филип, војводата од Вермланд. Беше келнерка и модел и се појавуваше во реални шоуа, но отвори и центар за јога во Њујорк. Принцезата е позната и по тоа што живеела во Африка, помагајќи им на оние кои имаат потреба, иако последниот нејзин чекор што ја постави на радарот на јавноста е нејзината одлука да работи како волонтер во болница.