Рецепт:

30 грама свеж ловоров лист
250 мл маслиново масло

Подготовка:

– Толчење на ловоров лист.

– Треба да излегува малку масло.

– Оставете ги да се исушат.

– Потоа ги измешајте со маслиновото масло и ставете во стаклена тегла.

– Покријте ги и оставете го да отстојат така во тек на 2 недели, на ладно и суво место.

– По некое време, треба да ги замените старите листови со нови, па мирисот може да се засили со помош на истата постапка.

– Покријте и оставете ги уште две недели.

– Користете парче газа или памук за мачкање.

Можете да го користите и за проблемите со ушите или за лекување на мигрена. За силна болка во главата, масирајте го ова масло на слепоочниците и болката ќе исчезне. Можете дури да го замените аспиринот со ловорово масло, бидејќи ова масло ја намалува телесната температура.