Чајот е не само топлина и мирисна свежина. Чајот е здравје и помага при многу болести.

Зелениот чај

Тој ја зајакнува издржливоста на организмот и му дава сила. Поради полифенолите кои се содржат во него, луѓето со активен начин на живот може да се потпрат на зелениот чај за подобро физичко претставување и за помал ризик од кршење на коска за време на оптоварување. Зелениот чај се препорачува за зајакнување на работата на срцето и мозокот. Подобра алатка е за намалување на стресот.

Црниот чај

Во многу случаи тој може да го замени кафето, бидејќи во него има кофеин. Црниот чај сепак содржи флавоноиди кои може да го намалат ризикот од мозочен удар или болест на срцето. Тој ја зголемува концентрацијата и продуктивноста, а истовремено со тоа се бори со тензиите и стресот.

Белиот чај

Белиот чај се произведува од младите листови и пупки на растението Camellia sinensis, кои се сушат на сонце или под дејство на пареа, без ферментација. Има најмалку кофеин во него, околу 1% од шолја кафе, и најсуптилен вкус. Белиот чај има највисоки нивоа на антиоксиданси од сите типови на чај. Има највисоко ниво на теанин, аминокиселина која делува релаксирачки и смирувачки. Белиот чај има антиинфламаторни, антиоксидантни и други својства, кои можат да го намалат развојот на реуматоиден артрит, некои типови на рак, срцеви заболувања, и развој на брчки.

Чај од камилица

Можеби за него се сеќаваме прво, кога станува збор за настинка, и тоа не е случајно. Камилицата дејствува антиинфламаторно, но влијае и позитивно на спиењето. Се користи и кај дијабетес, мускулни грчеви и хипергликемија.

Чај од глуварче

Ако немате чај од ова растение дома, набавете го. Чајот од глуварче има диуретично дејство и придонесува за здравјето на уринарниот систем. Моќен имуностимулатор и помага на отпорноста на организмот.

Чај од нане

Добар избор на пијалок, особено ако ви се гади, имате болки во стомакот или проблеми со варењето на храната.

Херба Мате

Богат со витамини и минерали, херба мате е моќен имуностимуланс, делува добро на нервниот систем и го намалува апетитот, што го прави незаменлив помошник за луѓето кои се борат со вишокот килограми.