Ова е можеби највкусниот рецепт кој некогаш сте го пробале и кој истовремено има уникатни лековити својства.

Лесен за приготвување, мешавина од две супер здрави храни, сусам и мед.

Предности и лековитите својства

Комбинацијата на овие две состојки содржи: цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и многу витамини, особено Б и речиси сите важни состојки за здравјето и функционирањето на телото.

Според истражувањето комбинацијата создадена од синергија на овие природни состојки, е ефективна за регулирање на (лош) LDL и (добар) HDL холестерол.

Идеално овие две состојки работат за регулирање на срцебиење, висок крвен притисок и подобра циркулација.

Комбинацијата ќе ви ја даде потребната енергија и сила за тешка и физичка работа.

Истражувањата покажуваат дека редовното користење на оваа комбинација може да го отстрани хроничниот замор, анксиозност и депресија. Исто така има голем ефект врз хроничниот стрес после 3 недели редовна употреба.

Потврдени се придобивките од медот и сусамот за намалување на депресија, атеросклероза, мултиплекс склероза и високиот крвен притисок.

Имаат особено висока концентрација на антиоксиданси кои го спречуваат развојот на рак и други сериозни заболувања на клеточно ниво.

Рецепт за подготовка на сусам со мед

На 1 супена лажица мед додадете 1 супена лажица мелен сусам. Започнете да мешате додека не се добие нешто слично на алва.

Ова количество поседува висока хранлива вредност (близу 155 калории), 8 грама масти, 21 грама јаглехидрати, еден грам растителни влакна и 3 грама протеини. Јадете го наутро како појадок.

Ви посакуваме пријатен апетит.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_ed08f7f367cc4fca3ef4eed6ea931c1b.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_ed08f7f367cc4fca3ef4eed6ea931c1b-400x214.jpgDijana IlievaОпшто здравјеЗдравјеОва е можеби највкусниот рецепт кој некогаш сте го пробале и кој истовремено има уникатни лековити својства. Лесен за приготвување, мешавина од две супер здрави храни, сусам и мед. Предности и лековитите својства Комбинацијата на овие две состојки содржи: цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и многу витамини, особено Б и речиси сите...Секој ден нешто свежо