Циметот се смета за една од најздравите состојки во народната кинеска медицина. Најчесто циметот се употребува во комбинација со чај и свеж ѓумбир. Рецептот со цимет помага во зајакнување на имунитетот и помага при варењето.

Подготовка:

Ставете две мали лажички цимет и една лажичка мед во 200 милилитри зовриена, врела вода. Потоа додадете една лажичка изрендан ѓумбир и три лажици сок од лимон. Ставете тацна врз чашата/теглата. Оставете да отстои два часа, а потоа испијте половина од еликсирот, најдобро навечер пред спиење. Втората половина испијте ја наутро на празен желудник.