Штетниците може да ја претворат вашата куќа во бојно поле. Веројатно би повикале специјални служби за да се ослободите од лебарките и мравките, но сите тие хемикалии што ги користат не се здрави за луѓето. За среќа, постојат неколку безбедни, ефективни начини за решавање на овој проблем.

Ние се залагаме за здравје и чистота и споделуваме неколку совети кои можат да ви помогнат да победите во битката против штетниците без да си нанесете никаква штета.

1. Растенија

Растенијата не само што прават во нашиот дом да се чувствувате пријатно, туку ни обезбедуваат кислород, па дури и не штитат од инсекти. Еве неколку растенија кои можат ефикасно да го направат тоа:

  • Лаванда
  • Босилек
  • Мајчина душица
  • Нане
  • Маточина
  • Петунија
  • Невен
  • Хризантеми

2. Користете краставици.

Звучи чудно, но експертите велат дека тоа е прилично ефикасен метод. Исечете парчиња краставица и ставете ги на места каде што сте ги забележале бубачките. Мирисот ќе ги оддалечи. Заменете ги парчињата краставица со свежи еднаш неделно.

Фрижидерот е едно од местата што инсектите обожаваат да го посетуваат. Само исечете една краставица и оставете ја таму.

3. Користете сода бикарбона.

Сода бикарбона има активна состојка која делува против растителните габи и прашкаста мувла, а кога ја јадат инсекти, испушта меурчиња од јаглерод диоксид кои ги убиваат штетниците.

Посипете го местото со малку вода, а  потоа додадете околу 2 лажици сода бикарбона врз неа. Потоа почекајте половина час и прелијте со чаша оцет. Ова треба да биде многу ефикасен начин да се ослободите од бубачките.

4. Направете стапица.

Направете си стапица со употреба на пластично шише. Можете да го повторите истото што е прикажано на сликата. Додадете малку вода и сапун во него.

Оваа домашна стапица е добро решение за лице со алергија на хемикалии.

5. Користете цимет.

Ако имате проблем со инсекти, циметот е добро решение. Користете цимет внатре и надвор од вашата куќа. Треба најдете од каде влегуваат инсектите и да ставите цимет во прав на местото. Тоа нема да ги убие инсектите, но ќе ги спречи да влезат внатре.

6. Користете етерични масла.

Ова не само што ќе направат вашата куќа да мириса убаво, туку ќе ги спречи штетниците да навлезат. Едноставно користете масло од нане. Само измешајте 10-15 капки есенцијално масло од нане со 250 ml вода. Протресете и испрскајте околу вратите и прозорците.