На сите нам ни познати неверојатни ползи од кромидот, но многу малку луѓе знаат дека од истиот може да се приготви и чај, кој ќе биде вашиот најдобар сојузник доколку сакате брзо и ефикасно да ослабнете.

Кромидот содржи витамини Б1, Б6, Ц и К, фолна киселина, хром, калциум, што го прави одличен, покрај за слабеење, исто така и за проблеми како дијабетес, хипертензија и несоница. Го засилува имунитетот, превентивно делува против рак, штити од алергии, ги намалува болките и стомачната подуеност.

Ви препорачуваме да се консултирате со вашиот лекар, пред консумирањето на овој чај, а во продолжение прочитајте како истиот да го приготвите.

Чај од кромид

Се препорачува на 1 глава кромид да се додадат 4 кафени шолја вода, на 2 глави кромид да се додадат 8 кафени шолји вода итн.

Најпрво излупете, измијте и исечете го кромидот, а потоа парчињата поставете ги во вода што врие. По 15 минути, откако водата ќе придобие боја од кромидот, отстранете го чајот од оганот. Почекајте да се излади и додадете 1 супена лажица сок од лимон.

Прецедете, додадете мед по ваша желба и насладувајте се на моќниот напиток.