Ако секоја година гледате огромна промена во вашето расположение кога доаѓа есента, а летото одамна го нема, веројатно имате сезонско афективно растројство. Иако во некои случаи може да стане сериозно, за повеќето луѓе, тоа е само прашање на прилагодување на нивниот начин на живот. Вашата исхрана, изложувањето на сонце и нивото на активност се само неколку работи што треба да ги промените за да се чувствувате подобро.

Ние сакаме да ви помогне да ја победите сезонската тага со споделување на неколку корисни совети.

Одете на прошетка рано наутро.

Будењето рано наутро можеби не ви е многу лесно или пријатно, па затоа треба да се обидете да прошетате. Не само што ќе ви се зголеми нивото на енергија, туку и вашиот ум ќе биде побистар. Прошетката наутро претставува одличен почеток на денот, но тоа не значи дека не можете да прошетате во било кое време во текот на денот ако се чувствувате особено тажни или депресивни.

Дополнително, научно е докажано дека пешачењето секое утро ја подобрува функцијата на вашиот мозок. Ова се случува затоа што вашиот мозок се снабдува со зголемени количини на крв. Пешачењето е поврзано со посилна меморија, подобра концентрација и способност за ефикасно решавање на проблемите.

Обидете се да волонтирате или да направите нешто убаво за некој друг.

Ова е нешто што не само што ќе ви помогне да ја надминете вашата сезонска тага, туку и долгорочно го држи под контрола вашиот стрес. Како што покажало едно истражување, колку повеќе луѓето чуваат пари за себе, толку повеќе се срамат, а нивото на кортизол им се зголемува. Значи, дарежливоста не не` прави само добри, туку и здрави.

Исто така, секогаш кога правиме добро дело, еден куп ендорфини се ослободуваат во нашиот мозок. Се чувствуваме задоволни со себе и ни се јавува чувство на благодарност за работите што ги имаме и одлучуваме да ги споделиме со другите.

Движете се колку што можете на кој било начин.

Вежбањето треба да биде приоритет за вас ако се борите со сезонската тага. Без разлика дали станува збор за кревање тегови, трчање или вршење на која било друга активност, будењето на вашето тело ќе му помогне и на вашиот мозок да остане активен. Можете да правите која било од тие активности со вашите пријатели, партнер, па дури и со вашите деца. Ќе видите дека нивото на стрес и лутина ќе ви се намалат и нема да се чувствувате сами како порано.

Планирајте мало „бегство“.

Ако знаете дека есента и зимата не се добри периоди за вас, можете да земете дел од вашето слободно време за да патувате во тој период. Изберете место што е сончево цела година со подолги денови од ноќи. Ако сакате, можете да земете добар пријател со вас или некој кој исто така се чувствува тажен како вас во овие периоди. Не претерувајте се со премногу активности и наместо тоа изберете едноставни работи во кои уживате.

Ефектите што таквото патување ќе ги има врз вашата душа ќе траат многу недели и ќе се чувствувате посреќни и поенергични. Ќе се чувствувате убаво без разлика на времето надвор и без разлика на тешкотиите. Запомнете дека не се работи за тоа каде живееме, туку како ја третираме секоја ситуација што ќе се појави.

Обидете се со терапија со смеа.

Можеби сте голем обожавател на детективски серии на Нетфликс, но тие би можеле да влијаат негативно на вас, не затоа што се лоши, туку едноставно затоа што не ви нудат многу смеа. Смеењето може да ја смири целата напнатост што ја чувствувате и да го подобри вашето расположение. Не само тоа, туку може да ја зголеми вашата самодоверба.

Сега, ако имате проблем да најдете смешни работи околу вас, можеби ќе треба да работите на вашата смисла за хумор и почесто да ја посетувате нашата страна.

Променете ја исхраната.

Многу луѓе ќе земат благи закуски, богати со јаглени хидрати кои ќе направат да се чувствуваат подобро во студените зимски денови. Сепак, уживањето што го нудат овие производи брзо ќе згасне и ќе следи „пад“. Она што треба да го направите наместо тоа е да барате храна која содржи витамин Д, познат и како „витамин на сончева светлина“.

Исто така, храната богата со омега 3 масни киселини, посни протеини, бобинки и темно чоколадо може да го подобри вашето расположение со текот на времето.