Седите влакна може да бидат реверзибилни, и еве што може да направите за да ја вратите бојата на вашата коса

Постојат неколку приказни за луѓе чија коса побелела преку ноќ. На пример, англискиот адвокат, Сер Томас Мор, наводно станал целосно сив, ноќта пред неговото погубување. Иако научниците не се премногу заинтересирани да ја поддржат приказната, се` уште има многу работи за сивата коса што не ги знаеме.

1. Зошто некои луѓе белеат порано од другите

Исто како и со бојата на вашата кожа, хемикалијата што ја одредува бојата на косата се нарекува меланин. Со текот на времето, пигментните клетки во косата изумираат, што предизвикува нејзино белење. Според студијата, овој процес обично започнува во средината на триесеттите години.

Сепак, овој процес може да започне порано или подоцна за вас – во голема мера зависи од вашите гени, особено IRF4, кој го регулира производството на меланин, како и неговото складирање.

2. Најновите наоди на научниците

Една неодамнешна студија конечно го докажа она што повеќето од нас го знаеја интуитивно: стресот предизвикува предвремено белеење на косата. Научниците го измерија нивото на протеини во косата на волонтерите и открија дека психолошкиот стрес влијае на митохондриите (тие произведуваат енергија во клетките). Некои други фактори имаат слични ефекти, како што се вегетаријанството, недостаток на витамин Б12 и страдање од други здравствени состојби.

3. Добрата вест е дека седата коса може да се врати во првобитната боја

Заедно со поврзувањето на сивилото со психолошкиот стрес, гореспоменатата студија покажа дека луѓето можат да ја вратат бојата на косата ако се под помалку стрес. Еден од учесниците успеа делумно да ја врати бојата на косата откако едноставно отиде на одмор. Сепак, постојат некои ограничувања на овој метод – нема да функционира кај луѓе чија коса е бела со години.

4. Некои домашни лекови што можете да ги пробате

Ако сакате да ја зачувате бојата на вашата коса без да ја обоите, препорачливо е да бидете сигурни дека внесувате доволно витамини ( Б12,Е, Д и А) и минерали (цинк, железо, итн.).

Еве неколку домашни лекови:

1. Нанесете кокосово масло на корените и должината на вашата коса ноќта пред да ја измиете.

2. Измешајте лажичка свеж ѓумбир и лажица мед, и јадете го секој ден.

3. Консумирајте околу 240 милилитри сок од морков секој ден.

4. Земете иста количина сок од лимон и бадемово масло. Измешајте ги и користете го производот на вашата коса и скалп два пати на ден во тек на 3 месеци.

5. Сивата боја всушност не е воопшто лоша

Сите знаеме дека прифаќањето на вашето тело со неговите несовршености е здраво, затоа треба да научиме да ја прифаќаме сивата коса онаква каква што е, таа сепак е знак на зрелост и мудрост, која исто така може да изгледа стилски. Еве неколку познати личности со седа коса кои може да ви бидат инспирација.

Мерил Стрип

Селма Хајек

Гвенет Палтро

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.