Маслата за сончање не се погодни за сите, тие имаат мал заштитен фактор или пак воопшто немаат. Но за оние кои се поотпорни на сонцето и сакаат да го добијат оној прекрасен бронзен тен, овој едноставен рецепт кој што се приготвува во домашни услови е одличен за да го искористите на плажите оваа лето.

Состојки:

– 2-3 моркови
– 7-9 млади ореви
– Етерично масло од лаванда
– Неколку цветови од невен по желба
– Маслиново масло

Во сад изрендајте ги морковите и исечкајте ги младите оревчиња и додадете етерично масло од лаванда или неколку листови од лаванда. Садот ќе биде наполнет до половина со горенаведените состојки а останатата половина наполнете ја со маслиново масло. Мешавината треба да одстои на сонце 20 до 30 дена. Секој ден потребно е малку да го протресете садот. Откако смесата ќе отстои, содржината процедете ја низ газа. Морковот е богат со бета-каротен и витамин А,се користи во сите препарати за сончање,поради тоа што ја обновува кожата и го успорува нејзиното стареење,спречува фотоосетливост и го забрзува потемнувањто ка кожата. Невенот и лавандата се исто така одлични за кожата и за намалување на целулитот.