СОСТОЈКИ

-10 стебла свеж магдонос (без корени)
-1 литар црвено или бело вино
-300 грама мед
-2 лажици јаболков оцет


ПОДГОТОВКА

Сецкан магдонос се става во домашно вино, за да впие од виното, а потоа се става да зоврие и варете го 5 минути. Отстранете го од огнот и додајте јаболков оцет и мед. Оставете да зоврие повторно и да се вари 5 минути, при тоа отстранувајте ја пената.

Топлото вино се филтрира и се става во стаклено шише. Да се чува во фрижидер.

Третманот со вино е безопасен. Земајте го овој лек секој ден,  по една лажица. Препорачливо е да се консумира пијалокот ноќе, бидејќи во својот состав содржи алкохол. Пијте вино со магдонос еден месец и ќе забележите како болката во срцето ќе помине. Постапката може да се повтори на секои 3 месеци.