Смесата од кисело млеко со брашно од хељда ги прочистува цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и спречува заболувања на панкреасот. Овој лек го намалува нивото на шеќерот во крвта, помага при варењето во текот на целиот ден и ја запира надуеноста.

Состојки:

– 1 голема лажица хељда
– 1 чаша кисело млеко (200 милилитри)

За да го направите лекот потребно е 1 лажица хељда ја ставите во блендер за да добиете изедначено брашно.

Додадете го брашното во 1 чаша кисело млеко и ставете во фрижидер. Наутро, половина час пред јадење, испијте го лекот. Конзумирајте 2 недели.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/thumb.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/thumb-400x214.jpgМилена СтанишковскаСистемот за крвотокСистем за варењеЗдравјеСмесата од кисело млеко со брашно од хељда ги прочистува цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и спречува заболувања на панкреасот. Овој лек го намалува нивото на шеќерот во крвта, помага при варењето во текот на целиот ден и ја запира надуеноста. Состојки: - 1 голема лажица хељда - 1 чаша...Секој ден нешто свежо