Рецепт со Ехинацеа за здраво срце и поголем имунитет

Ехинацеа е добро позната билка која го зајакнува имунитетот и во тој случај го делува како имуностимулатор со позитивен ефект врз срцето и крвните садови.

Состојки

  • ½ чаша сува ехинацеа
  • ½ чаша суво нане
  • Вотка
  • Стаклена тегла

Наполнете чаша со билки а потоа дополнете со вотка. Ставете ја целата смеса во стаклена тегла, добро затворете ја и оставете ја на собна температура на темно место една недела. По седум дена се процедува содржината и се додава 1 лажица мед. Промешајте.

Употреба: 20-25 капки, три пати на ден, половина час пред јадење. Терапија: 2,5-3 недели, 2-3 пати годишно, како превентива за сезонски грип.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *