Ракот на бели дробови е еден од најсмртоносните облици на рак. Во светот секоја година од него умираат 3 милиони луѓе. На Анте Кресиќ од Загреб пред 14 години му бил дијагностициран многу тежок облик на карцином, рак на бели дробови и му е кажано дека нема да живее долго. Сепак, со помош на овој рецепт, Кресиќ целосно го излечил ракот, а денес е целосно здрав и се занимава со пчеларство.

Состојки:

-500 гp. дoмaшeн мeд

-2 лимoнa(цедени)

-30 гp. ĸypĸyмa во прав

-500 гp. ĸopeн oт ѓумбир

Ѓумбирот ситно се ренда и се става во длабок стаклен сад. Потоа се додава и медот, лимонадата и ĸypĸyмaтa. Се меша добро со дрвена лажица. Се земаат по три супени лажици пред јадење. Лекувањето трае два месеци.