Замислете 746 милиони луѓе кои живеат во 50 (+6) земји, зборуваат 24 (официјални) јазици на континент кој се протега на површина од 10.180.000 км2. Да, зборуваме за Европа. Парче од Земјата со долга историја, неверојатна култура, безброј различни луѓе, од кои мнозинството зборуваат на два јазици.

Но, за навистина да го доловите европскиот начин на живот, треба да излезете надвор од туристичката удобна зона. Ние ќе споделиме што велат европејците за животот во Европа и кои работи го прават континентот како ниедно друго место на светот.

Мост за животните безбедно да го преминат патот во Велуве, Холандија.

Во Полска полека се ослободуваат од реклами и билборди.

Средновековна куќа изградена во 1509 година во Аргентан, Орне, Франција.

Луѓето во Белорусија реагираат на забраната на Лукашенко за про-демократски знамиња.

Таа (Сана Марин) е новата 34 -годишна премиерка на Финска.

Теско во Словачка отвара со празни полици. Тие сакаа да им покажат на своите клиенти како би изгледало кога сите пчели би изумреле.

Универзитетот Тринити во Даблин, Ирска.

Мостот на ѓаволот (Ракоцбрике) во Кромлау, Германија.

Вистинските херои на Грција. Пожарникарите спијат исцрпени по интензивна борба со најголемиот пожар на Атика последниве децении.

Утрехт, Холандија.

Меркел му покажува на бугарскиот премиер Бојко Борисов како правилно се носи маска.

Вилнус, Литванија постави „портал“ до полскиот град Лублин, дозволувајќи им на луѓето да се видат едни со други во живо.

Статуата на Јакуб Вејхер, основач на полски град Вехерово, изгледа како Дарт Вејдер кога паѓа снег.

Традиционални носии и плетенки од село Стартсево, Бугарија

Во 2018 година, Анамарија Хорватова, Ромка од Словачка победи на трка носејќи балетанки. Минатата недела, таа стана шампион на Словачка на 1500 метри во нејзината  група.

Божиќен пазар 2019, Дрезден, Германија.

Во меѓувреме, исто така во Германија,

Шведските навивачи возбудени за натпреварот.

Французинка со багет и шест шишиња вино, Париз, Франција, 1945 година.

Во Италија, баровите почнуваат да користат тестенини намсето сламки за да ја намалат употребата на пластика.

Швајцарските навивачи му фрлија тркало сирење на Шаќири по неговиот победнички гол.

Кокино, Mакедонија е една од најстарите опсерватории во светот, признаена од НАСА и датира од 19 век п.н.е.

Јадење риба во Хаг, Холандија.