Пиењето многу кафе, енергетски пијалоци или купувањето додатоци за да добиете повеќе енергија не секогаш функционира кога сакате да бидете повнимателни во текот на денот. Најдобро е да стекнете енергија на најприроден начин што можете. Постојат многу здрави начини да си помогнете кога се чувствувате уморни, дури и правењето најмали промени во вашата дневна рутина може да ја направи најголемата разлика во вашиот живот.

Ви нудиме неколку здрави совети за одржување на високо ниво на енергија во текот на денот.

1. Кратка дремка

За некои луѓе, дремењето е корисно за подобрување на будноста и перформансите. Кратката дремка од 20-30 минути попладне може да ви помогне да се наполните со енергија, а ако навистина сакате да бидете прецизни и правилно да го поставите тајмерот, 26-минутната дремка е идеална за да ги добиете најдобрите придобивки.

Колку и да е примамливо, не претерувајте со дремењето бидејќи тоа може да го намали количеството на сон што го добивате во текот на ноќта, што ќе доведе до помалку енергија во текот на денот.

2. Ставете ограничување на кофеинот

Иако е познато дека кофеинот ви дава повеќе енергија, важно е да ја ограничите количината што ја внесувате во текот на денот бидејќи може да ве натера да се чувствувате помалку енергични штом дејството ќе помине. Можеби се чувствувате како да зависите од тоа за да останете активни, но никогаш не е добра идеја да зависите од нешто.

Покрај тоа, кофеинот може да го зголеми вашиот стрес и да ве натера да се чувствувате вознемирени. Оптималната количина на кофеин е до 400 милиграми.

3. Есенцијалното масло

Постои третман наречен ароматерапија кој користи природни растителни екстракти за промовирање на здравјето и благосостојбата. Ги користи мирисите на маслата за да ги подобри вашите 3 најдобри пријатели: телото, умот и духот. Верувале или не, нашиот ум вдишува мириси на импресивни начини. Дишењето на есенцијалното масло од лимон може да ни помогне да се бориме со исцрпеноста и депресијата, додека маслото од нане ја подобрува концентрацијата и будноста.

Како да се користи:

Измешајте 2 капки есенцијално масло од лимон во вашиот шампон или регенератор пред да се истуширате
Измешајте 2 капки есенцијално масло од нане во шише со вода, а потоа испрскајте ги сите чевли или торба за вежбање пред да вежбате.

4. Вежбајте, по можност надвор

Вежбањето надвор наместо внатре го подобрува нивото на енергија, го намалува нивото на стрес и ја зголемува будноста. Исто така, има општо добро влијание врз вашите емоции, како што се ентузијазмот и намалениот гнев. Покрај овие придобивки, можете да добиете и малку витамин Д од сонцето во текот на летните месеци, кој ги зголемува ендорфините кои го подигнуваат расположението.

Иако има многу придобивки од вежбањето надвор, но постојат некои мерки на претпазливост, како што се нивоата на загаден воздух во вашата област, погрижете се да ги знаете фактите бидејќи тоа може да предизвика работи како астма и алергии.

5. Јадете повеќе протеини

Јадењето протеини игра важна улога во пренесувањето на кислородот низ вашето тело преку крвотокот. Обидете се да јадете храна која содржи протеини и масти, како што е грчки јогурт со овошје или путер од кикирики и крекери за да го зголемите нивото на енергија.

6. Бидете хидрирани

Пијте 8 чаши вода секој ден за да останете енергични бидејќи вашиот ум е под силно влијание на вашиот статус на хидратација. Дури и минималната дехидрација може да ги намали функцијата на вашиот мозок.