Ако некогаш сте имале инфекција на уринарниот тракт, тогаш знаете колку е тоа болно и непријатно. Ве тера често да одите во тоалет, а мокрењето е многу болно.

Денес ќе Ви го кажеме овој неверојатен природен рецепт, кој ќе Ви помогне брзо и ефикасно да се ослободите од инфекцијата на уринарниот тракт.

Потребни состојки:

200 мл маслиново масло
250 гр мед
250 гр лимон
250 гр магдонос

Начин на подготовка:

Магдоносот и лимонот со кора треба да се исечка, а потоа заедно со сите други состојки да го изблендирате во блендер. Ќе добиете кашеста смеса која треба да ја чувате во стаклен сад во фрижидер.

Употреба:

Секое утро треба да се зема по една супена лажица.

Кога ќе ја потрошите целата смеса бактериите треба да ги нема.

Совет: Пијте чај од магдонос

Магдоносот делува како диуретик, а освен тоа овој пијалак делува освежувачки, ќе го забрза процесот на оздравување. За да ублажите или спречите уринарна инфекција, треба да пиете чај од магдонос.

Земете една лажица исечкан магдонос и прелијте со 250 мл вода. Да врие 5 мин, а потоа да стои 10 минути покриен. Потоа процедете го. Се пие 3 пати по една чаша на ден.

Исто така, магдоносот е одлично средство против отечени нозе, а добар е и за слабеење.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/image-100717.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/image-100717-400x214.jpgDijana IlievaОпшто здравјеЗдравјеАко некогаш сте имале инфекција на уринарниот тракт, тогаш знаете колку е тоа болно и непријатно. Ве тера често да одите во тоалет, а мокрењето е многу болно. Денес ќе Ви го кажеме овој неверојатен природен рецепт, кој ќе Ви помогне брзо и ефикасно да се ослободите од инфекцијата на...Секој ден нешто свежо