Историјата на некои парчиња кралски накит е пофасцинантна од што би можеле да замислиме. Сакаме да ја истражиме „кралската кутија со накит“ и ве покануваме да ни се придружите.

Проклетата круна.

Ова парче накит го дизајнирал принцот Алберт, сопругот на кралицата Викторија, за венчавката на неговата ќерка, принцезата Алиса, која се мажела за принцот Луис од Хесен. Но, Алберт починал пред венчавката, а церемонијата била повеќе погреб отколку свадба.

Круната не му донесе среќа на сопственикот: Алиса починала на 35 -годишна возраст, а нејзините 3 ќерки, исто така, починале под трагични околности. Откако смени многу сопственици чии животи биле полни со несреќа, круната ја наследи сестрата на принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора.

 

Се вели дека принцезата Сесилија на Грција и Данска често ја носела оваа круна што некогаш и припаѓала на нејзината прабаба Алиса. Но, во 1937 година, принцезата била во авион со другите членови на кралското семејство кога тој се урнал. Оттогаш, круната никогаш не ја носеле кралски жени.

Дијамантските sвезди на царицата Сиси

Сиси, царицата Елизабета од Австрија, не ја сакале благородниците, но обичните луѓе ја обожавале. Сиси била убава и харизматична, а нејзината долга густа коса ги воодушевувала луѓето. За нејзините кадрици, царицата нарачала 27 дијамантски ѕвезди.

 

Во тоа време, овој накит се сметал за скромен, но царицата започнала тренд, а другите кралски жени, исто така, почнале да носат такви sвезди. Овие дијамантски sвезди се прикажани на познатиот портрет на Сиси. Во денешно време, sвезди како Кара Делевињ го пресоздадоа овој изглед за Шанел.

Португалската ѕвездена круна

 

 

Португалската кралица, Марија Пиа, била позната по својата екстравагантност и добротворна работа. Кралицата наредила да и направат круна со ѕвезди кои „трепкаат“ кога таа се движи. Круната ја наследила снаата на кралицата.

 

Железната круна

Железната круна се вика така затоа што внатре има метална лента широка еден сантиметар. Круната е направена од злато и украсена со скапоцени камења. Наполеон I бил крунисан со неа, а сега парчето накит се чува во катедралата Монца во близина на Милано.

Венец од портокалови цветови

Кралицата Викторија прекршила неколку свадбени традиции. Таа ја воведе традицијата да се венча во бело. Белата боја не била сосема нова на свадби, била еден вид симбол на богатство, на овој начин семејството покажувало дека може да и обезбеди на невестата чист фустан.

Но, кралските невести избирале ткаенини од сребро и злато за да го покажат својот статус. Патем, современиците сметаат дека венчаницата на Викторија е премногу едноставна. Еден гостин дури и се пожали дека деверушите изгледаат како девојки од село.

Викторија избрала да ја украси главата со венец од цветови од портокал, омиленото цвеќе на кралицата. Претходно, младоженецот ѝ подарил брош во форма на цвет од портокал, што станал симбол на љубовта на парот. Иако некои сметале дека венецот е премногу скромен, поданиците на кралицата го ценеле овој романтичен гест.

За шестата годишнина од бракот, сопругот на Викторијаи подарил венче направено од порцелански цветови од портокал.

Круната на семејството Спенсер

Елизабета Втора и понудила круна на принцезата, но Дијана се одлучила за нејзиниот семеен накит. Иако се веруваше дека парчето потекнува од осумнаесеттиот век, круната на семејството Спенсер всушност е составена од различни парчиња накит од различни периоди.

Круната го добила својот последен изглед во 1935 година и станала семејно наследство. Сестрите на Дијана исто така се венчаа со круната на глава.

Кох-и-Нур

Дијамантот Кох-и-Нор има лоша репутација. Најверојатно е пронајден во Јужна Индија помеѓу 1100 и 1300 година. Дијамантот многу пати го менувал сопственикот, а владетелите се бореле да го поседуваат. Дијамантот го бараат во Индија и Пакистан, но британското кралско семејство е неговиот сегашен сопственик.

Затоа, постои верување дека Кох-и-Нор носи лоша среќа за мажите и може да го носат само жените. Како и да е, Елизабета Втора беше крунисана со круна украсена со овој дијамант, а нејзиното владеење е долго и успешно. Следната сопственичка на круната најверојатно ќе биде Кејт Мидлтон бидејќи се подготвува за улогата на идната кралица.