Има толку многу рецепти за овој вкусен производ, но ние сакаме да го споделиме со Вас еден од најдобрите.

Состојки:

1 тиквички (2 помали)

70 гр. кашкавал

100 гр. павлака

1 чешне лук

магдонос , копар , сол – по вкус

Подготовка:

Измијте ги тиквичките, исечете ги на парчиња и зачинете ги со сол

Изрендајте го кашкавалот

Лукот измелете го или згмечете го со преса

Измешајте ги кашкавалот, лукот и павлаката. Ако сакате, можете да му додадете на сосот и ситно исечени зачини.

Намачкајте ја тавата со масло и наредете ги тиквички. Рамномерно распоредете го одозгора крем сосот.

Печете на 180 степени околу 20 минути.

Добар апетит!