Времињата се менуваат, а исто така и модата. Парчињата облека што ги носиме ги рефлектираат процесите што се случуваат во нашите животи. Ова е причината зошто кога ќе споредите изглед на луѓе од различни децении, тие се навистина различни, иако може да има некои слични детали.

Ние ќе ви откриеме како се сменија некои обични парчиња облека во текот на изминатите 100 години.

Корсети

На почетокот на дваесеттиот век, жените започнаа да ги врзуваат врвките на корсетите многу силно, за телото да изгледа дека има фигура на песочен часовник, која тогаш била идеалот за убавина.

Во дваесеттите години на минатиот век корсетите повеќе не беа потребни. Жените користеле градници и ремени. Но, во 1950-тите, корсетите се вратија. Новите корсети биле различни од старите затоа што немале врвки, туку куки. Актерката Лана Тарнер изјави дека само маж може да измисли такво нешто. Жена никогаш не би го сторила ова на друга жена.

Во 1960-тите, корсетите ја изгубија својата популарност и исчезнаа од полиците некое време. Тие се вратија на крајот на векот и се користеа за венчаници.

На почетокот на 2000-тите, корсетите станаа моден тренд. Секако, тие се сменија и не беа тесни како порано, и беа комбинирани со секојдневна облека, како што се фармерки, здолништа и шорцеви. Денес, во 2021 година, модните експерти велат дека корсетите се повторно популарни. Но, овој пат, тие се помали и пократки, а ги носат на маици и кошули.

Фармерки

Овие функционални панталони направени од тексас се појавија во деветнаесеттиот век. Работниците навистина ја ценеа издржливоста на тексасот. Тие беа главната целна публика на овој материјал. Подоцна, и војниците почнаа да носат  тексас.

Како и многу други работи, Холивуд го направи овој материјал популарен меѓу обичните луѓе. Во дваесеттите години на 20 век се појавија филмови со каубои облечени во тексас, а во 1950-тите популарни актери како Марлон Брандо и Џејмс Дин носеа тексас. И беше само прашање на време кога актерка ќе облече тексас. Една од најатрактивните актерки во своето време, Мерилин Монро, носеше тексас во филмот „Недостатоци“. И, оттогаш младите почнаа да носат тексас.

Од моментот кога се појавија фармерки во филмовите, тие беа популарни. Сепак, видовите и стиловите на фармерки беа различни.

Во 2000-тите, тесните фармерки со низок струк станаа хит. Тие не само што беа непрактични во постудените месеци од годината, туку и понекогаш покажуваа малку повеќе од што треба. Ова е причината зошто многу луѓе се радуваа кога фармерките со висок струк се вратија во мода.

Костими за капење

Колку и да звучи чудно, само во 1920-тите жените можеа да пливаат во морето и да не се срамат од некој што ги гледа. Во Викторијанската ера, дамите пливале само кога никој не можел да ги види. Ова е причината зошто првите костими за капење за жени биле изработени од волна и изгледале како комбинезони.

Во 1950-тите, модните дизајнери сакале да бидат поиновативни. Тие сакале да направат костими за капење што се не само удобни, туку и привлечни. Тогаш имало толку многу различни видови костими за капење: меур, принцеза, бебешка кукла и многу повеќе. Ако денес видите костим за капење од 1950-тите, ќе помислите дека тоа е краток, елегантен фустан. Во средината на дваесеттиот век, се појавија бикини, и од тогаш не се променија многу.

На крајот на дваесеттиот век, серијата „Baywatch“ беше вистински хит и сите ги сакаа жешките женски ликови кои носеа светло црвени костими за капење. Благодарение на серијата, овие типови костими за капење станаа неверојатно популарни, но во 2000-тите, бикините се вратија на сцената. Денес, двата модели можат да се видат на плажите.

Хулахопки

Пред дваесеттите години од минатиот век, хулахопките се користеле само за да се загреат женските нозе. Но, здолништата станаа пократки, и нозете станаа видливи. Поради ова биле измислени секакви хулакопки и биле изработени од материјали како свила, волна, памук и вискоза. Тие биле сјајни, а жените користеле пудра ако сакале да направат да изгледаат мат.

До педесеттите години од минатиот век, бил измислен најлон, така што биле направени хулахопки со различна дебелина.

Во шеесеттите и седумдесеттите години од минатиот век имаше хулахопки со дезени и бои за сечив вкус. Во 80-тите години, жените почнаа да носат беж хулахопки.

Во средината на 2000-тите, шарените хулахопки се вратија некое време, а потоа повторно исчезнаа – но не за долго. Модните списанија во 2021 година веќе зборуваат за шарени хулахопки што ќе се вратат во мода. Не само што се појавуваат светли бои, туку и интересни дезени.

Очила за сонце

Првите очила кои ги штителе очите од УВ светлина се појавиле во 1913 година. Во дваесеттите години од минатиот век тие станале популарни, а филмските sвезди биле првите луѓе што ги носеле. Очилата за сонце се рекламирале како нешто добро за во лето и за во зима. Тие биле тркалезни и останале такви во текот на 30-тите години на минатиот век.

Во 40-тите години на минатиот век се појавил моделот мачки-очи и бил многу популарен кај жените. Во следната деценија, формата стана поостра.


Подоцна, формата и бојата на очилата за сонце брзо се разви: во 60-тите години се појавија очила во форма на квадра, во 70-тите, тие имаа големи полу-проѕирни стакла. Во 90-тите, модерните луѓе носеа тесни рамки, но во 2000-тите, луѓето почнаа да носат огромни очила за сонце.

Денес можеме да видиме секакви очила, неодамна на една ревија во Париз видовме очила за сонце со едно огромно стакло.

Градници

Во 1920-тите, кога жените конечно можеле да престанат да носат корсети, им требало градници за да ги заменат. Градниците од тие времиња биле само правоаголни парчиња ткаенина. Исто така, имало модели со повеќе ткаенина во средината. Во 1950-тите, биле измислени градници во форма на конус, наречени „куршуми“.

Во 2000-тите, полутранспарентната облека беше популарна, а исто така беа и градниците со push-up. Градниците кои сега се популарни во 2021 година потсетуваат на оние што постоеле на почетокот на дваесеттиот век. На крајот на краиштата, колку поедноставно, толку подобро.