Војвотката Кејт Мидлтон е во официјална посета на Пакистан, заедно со нејзиниот сопруг, принцот Вилијам, која ќе трае 5 дена.

Ова е првото официјално патување на кралското семејство во Пакистан, од 2006-та година.

На првиот ден од кралската посета, Вилијам и Кејт се сретнаа со претседателот на Пакистан, Имран Хан. Интересен факт е што тој е стар пријател на принцезата Дијана. Затоа неизбежни беа споредбите на медиумите, уште повеќе, бидејќи Кејт одлучи да носи смарагдна боја, како што носела Дијана во минатото, при нејзината посета на Пакистан.

Погледнете како изгледаше војвотката од Кембриџ: