Популарноста на сите корејски нешта, од модата и филмот до музиката и кујната, не изгубила никаква пареа. Поради ова, многу луѓе сакаат да се најдат во земјата на утринската смиреност и да ги видат сите овие работи со свои очи.

Ние сфаќаме дека не можете едноставно да оставите сè и да се најдете на место што сакате да го посетите. Но, благодарение на корисниците на Интернет, можеме да погледнеме каков е животот во Јужна Кореја.

 • Корејците лесно можат да остават торба или куфер на клупа и да одат некаде без да се грижат за нивната безбедност. Има и многу отклучени автомобили. Според статистичките податоци, најголемиот дел од изгубените предмети им се враќаат на сопствениците во Кореја, а секоја година расте процентот на вратени предмети.

 

 • Освен обични кафулиња, има и многу креативни места. На пример, кафуле со библиотека, каде што треба да платите за времето поминато во читање книга, кафуле за фотографи, каде што можете да пробате различни објективи ако имате камера со вас, и други слични места.

 

 • Необична карактеристика на корејското метро е тоа што цената на билетот зависи од поминатото растојание.

 

 • Туристите можат да купат Wi-Fi уред на аеродром или во продавница. Можат да изнајмат и телефон.

 

 • Korea Air има налепници за да му каже на кабинскиот персонал што да прави кога спиете во лет.

 • Во Кореја, на жените им е дозволено да престојуваат во загреана просторија само по породувањето, дури и во лето не се охрабруваат да користат клима уред или вентилатор.

 

 • Градинките за кутриња стануваат сè попопуларни во Кореја. Секое утро, сопствениците ги носат своите миленици во градинката и ги предаваат на професионални тренери кои ги учат нивните ученици со различни команди, а исто така ги шетаат на свеж воздух.

 

 •  Многу парови во Кореја слават годишнини од врската повеќе од еднаш годишно. Тие прславуваат на нивниот 100-ти, 200-ти или 1.000-ти ден заедно.

 

 • Во Кореја, паровите често не носат венчални прстени откако ќе се венчаат.

 

 • Корејските пошти обезбедуваат очила за читање во случај да сте ги заборавиле вашите.

 

 • Многу корејски слаткари ви даваат сè што ви треба за вашата роденденска торта: шпатула, кибрит и свеќи.

 • Децата често одат на разни екскурзии. Тие берат јагоди, садат домати и се запознаваат со светот околу нив.

 

 • Некои корејски места за скара имаат торби за клиентите да ги стават своите јакни и чанти за да се минимизира мирисот што се апсорбира во тие предмети.

 • Во Јужна Кореја, не е многу важно што мислите за себе, туку што мислат другите за вас, вклучително и дали ве сметаат за убави и витки.

 

 • Секоја биографија треба да биде придружена со фотографија. А начинот на кој изгледате на оваа фотографија може да биде одлучувачки за работодавецот.

 • Често, Корејците прават трансплантација на маснотии во челото и образите за нивното лице да изгледа заоблено и мазно.