Направете сами: Чудотворен руски мелем

Во прилог на алтернативната медицина, оваа крема наоѓа место во лекувањето на неколку состојби на организмот, од воспаление на синуси, воспаление на јајници, до отворени рани, иритации на кожата и пукнатини на кожата.

 

За подготовка на оваа домашна крема, потребни се:

  • 1 јајце
  • 400 мл. маслиново масло
  • 60 гр. пчелин восок

На оган се става сад во кој ќе се варат пчелиниот восок и маслиновото масло, кога смесата ќе се соедини,  постепено се додава жолчката од јајцето и постојано се промешува додека не се добие темнокафена смеса. Се вади од оган и се остава да се олади. По ладењето се претура во стаклен сад со капак и така се чува на ладна температура. Кремата може веднаш да се користи, иако рокот на употреба е ограничен на 8 месеци.

Рецептот повторно ни го испрати Весна Антонијевиќ од Скопје, (Направете сами: Домашна крема од невен), а еве зошто таа имала потреба да го приготви:

„Мојот сопруг долги години имаше проблем со синусите, на лекар ни кажаа дека тоа е хронична состојба и нема решение, така и пробав со оваа крема, неколку вечери правевме топли облоги, на топла памучна крпа нанесував од кремата и така заспиваше, оттогаш навака кога и да се појави болката редовно ја користиме кремата, болката за 2 -3 дена исчезнува. ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *