Овој неверојатно лесен и брз колач може да го приготвите за само 10 минути, а потоа целата ваша кујна и дом ќе мирисаат едноставно величествено благодарение на неговата кралска арома. Ќе ви бидат потребни само 2 јаболка комбинирани со неколку едноставни состојки.

Мек колач од 2 јаболка со нежен фил

Овој неверојатно лесен и брз колач може да го приготвите за само 10 минути, а потоа целата ваша кујна и дом ќе мирисаат едноставно величествено благодарение на неговата кралска арома. Ќе ви бидат потребни само 2 јаболка комбинирани со неколку едноставни состојки.
Вкупно време30 минути
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: торта со јаболка, јаболка, колач со јаболка
Порции: 4

Состојки

 • 2 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 100 мл пресно млеко
 • 200 гр обично брашно
 • 1 пакетче пециво
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 2 јаболка

За кремот

 • 1 јајце
 • 50 гр шеќер
 • 15 гр пченкарно нишесте
 • 250 мл пресно млеко

Начин на подготовка

 • Пригответе го тестото. Изматете ги јајцата со шеќерот до добивање на пенеста смеса, потоа исипете го млекото и повторно измешајте ги состојките.
 • Постепено додадете ги и останатите состојки - Пресеаното брашно со пецивото и ванилиниот шеќер. Добро измешајте до добивање соединето тесто, без грутки. Измијте ги јаболката и исечете ги на мали коцки.
 • Пригответе го садот за печење, така што ќе го премачкате со масло и потоа наредете ги исечените јаболка на дното. Исипете го тестото врз јаболката и порамнете.
 • Измешајте го јајцето со млекото, шеќерот, нишестето и поставете ги да се варат до добивање на густ крем.
 • Поставете го добиениот крем во готварски шприц и нанесете го во форма на кругови/спирали врз тестото.
 • Поставете ја тортата да се пече 25-30 минути во претходно загреана рерна на 180°C. Пред сервирање, може да нанесете одозгора шеќер во прав.