Што се случува ако имате важни задачи во текот на денот, а главоболката не престанува да ве измачува?

Луѓето кои страдаат од мигрена знаат што е вистинска болка. Тоа е болка поради која не можете да ги вршите и наједноставните работи. Пиеме апчиња, болката поминува, а потоа повторно се враќа.

Има еден многу лесен, докажано ефикасен и достапен начин за брзо совладување на главоболката.

Потребни ви се само сок од лимон, кора од лимон и малку хималајска сол. Оваа сол, меѓу другото, е корисна сама по себе: таа го зголемува нивото на серотонин (т.е. има смирувачки ефект) и го зајакнува имунолошкиот систем.

Во еден сад измешајте сок од два лимони, исцедени заедно со кората, додадете две лажички сол. Од оваа смеса пијте по една ракиена чаша.

Вкусот, се разбира, не е најдобар на светот, но ќе почувствувате олеснување во рок од неколку минути. Ако ја употребувате оваа смеса редовно, ќе забележите дека болката станува помалку интензивна. И по некое време главоболката едноставно нема да ја има.

Забелешка: Овој метод на лекување не е погоден за луѓето со висок крвен притисок, како и за бремени жени.