Мајка заврши во станица поради невкусна првоаприлска шега

Оваа првоаприлска шега помина многу лошо откако една мајка беше уапсена затоа што се преправала дека е застрелана.

58-годишната Арнтија Вилис од Канзас, САД, се јави на ќерка си во Четвртокот, 1 Април, тврдејќи дека била застрелана и дека ја спуштила слушалката.

Во паника, ќерката на Вилис се јавила на полиција за да и помогне на нејзината мајка што довело до 15 до 20 полицајци кои пристигнале на местото на настанот каде и ја опколиле областа.

Кога никој не одговори на нивното пристигнување, вооружената полиција ја сруши вратата во домот на Вилис, но 58 годишната жена беше на работа.

Вилис подоцна беше уапсен под сомнение за незаконско барање помош за итна помош, соопшти полицијата во Вичита.

Потсетувајќи се на трауматскиот настан, ќерката на Вилис рече: „Ми се јавија мајка ми и таа рече „тој ме застрела, ме застрела“ и спушти“.

Потполковник Роналд Хант на местото на настанот во Четвртокот изјави:

Повеќе полициски единици, веројатно меѓу 15-20 службеници од полицискиот оддел Вичита, како и противпожарната служба и брза помош реагирале на местото на настанот. Преку понатамошно истражување, дознавме дека ова е првоаприлска шега што мајката ја играла со ќерката.
Хант додаде дека иако првоаприлските шеги можат да бидат забавни, кога работи како ова ќе се случат, „веќе не е смешно “.

Вилис е во притвор од д Петок, 2 Април.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *