Пар „по грешка“ уништи уметничко дело вредно 500.000 долари

На 4 Април, камерите за видео надзор во уметничката галерија во Сеул Лоте Ворлд Мол фатија пар кој прскаше боја на уметничко дело.

Уметничкото дело без наслов, со димензии 240 см на 700 см, беше сликано од графити уметникот JonOne во 2016 година пред публика во Сеул, Јужна Кореја.

Секогаш кога делото се преместува од изложба до изложба, покрај него се изложени и четки и боја што биле користени за негово создавање.

Откако ги виделе овие, парот изјавил дека сметале дека делото е отворено за учество и решиле да додадат свој придонес.

Според персоналот на изложбата, на снимките од видео надзор се гледа како маж и жена прскаат и тријат боја на уметничкото дело.

Повикана е полиција, а двојката е уапсена, но вработените одлучија да не поднесуваат обвиненија затоа што тоа било искрена грешка.

„Тие сметаа дека им е дозволено да го сторат тоа како партиципативна уметност и направија грешка“, изјави  Канг Вук, раководителот на изложбата.

„Во моментов разговараме со уметникот за тоа дали да го вратиме“, додаде Вук.

По инцидентот, организаторите на изложбата сега поставија жичана ограда околу сликата и додадоа натпис со натпис „Не допирај“.

Додека овој конкретен инцидент се случил во уметничка галерија и без намера, уметноста со графити е склона кон вандализам од јавноста.

Во Март, уметничкото дело на уличниот уметник Бенкси од надворешниот дел на запуштениот затвор во Ридинг беше обезличено со името на неговиот наводен ривал.

На сликата е прикажан бегалец од затвор и на дното имаше машина за пишување, но ова беше покриено со зборовите „Тим Робо“.

Робо, уметник, кој почина во 2014 година, имаше долга расправија со Бенкси, откако тој сликаше над едно од уметничките дела на Робо во Камден Таун, Лондон.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *