Овој златен рецепт со неверојатен вкус ќе ги претворите сивите студени зимски денови во топло слатко задоволство, со кое дефитивно ќе ги импресионирате вашите гости, а повторно ќе ги освоите вашите најблиски! Еве како лесно да ги приготвите!

Мафини со портокал и ореви

Овој златен рецепт со неверојатен вкус ќе ги претворите сивите студени зимски денови во топло слатко задоволство, со кое дефитивно ќе ги импресионирате вашите гости, а повторно ќе ги освоите вашите најблиски! Еве како лесно да ги приготвите!
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: торта со ореви, мафини, портокал

Состојки

 • 130 гр брашно
 • 2 портокала т.е изренданата кора од нив
 • 1 портокал т.е исцедениот сок од него
 • 130 гр шеќер
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • 120 гр путер
 • 1 дл кисела павлака
 • 50 гр ситно исечени ореви
 • 1 кафена лажица пециво

Начин на подготовка

 • Изматете ги заедно шеќерот, ванилиниот шеќер и омекнатиот путер. Потоа додадете ги јајцето и киселата павлака и продолжете да матите.
 • Измешајте ги брашното и пецивото и додадете ги во претходната течна смеса. Продолжете да мешате со дрвена лажица.
 • На крај додадете ги оревите, сокот и корите од портокалите, па добро соединете ги сите состојки заедно.
 • Добиената смеса поделете ја подеднакво во калапите за мафини и поставете ги да се печат 20-25 минути во загреана рерна на 180°C.