Мафини со портокал и ореви – Совршен празничен десерт со кој ќе ги воодушевите гостите!

Овој златен рецепт со неверојатен вкус ќе ги претворите сивите студени зимски денови во топло слатко задоволство, со кое дефитивно ќе ги импресионирате вашите гости, а повторно ќе ги освоите вашите најблиски! Еве како лесно да ги приготвите!

Мафини со портокал и ореви

Овој златен рецепт со неверојатен вкус ќе ги претворите сивите студени зимски денови во топло слатко задоволство, со кое дефитивно ќе ги импресионирате вашите гости, а повторно ќе ги освоите вашите најблиски! Еве како лесно да ги приготвите!
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: торта со ореви, мафини, портокал

Состојки

 • 130 гр брашно
 • 2 портокала т.е изренданата кора од нив
 • 1 портокал т.е исцедениот сок од него
 • 130 гр шеќер
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • 120 гр путер
 • 1 дл кисела павлака
 • 50 гр ситно исечени ореви
 • 1 кафена лажица пециво

Начин на подготовка

 • Изматете ги заедно шеќерот, ванилиниот шеќер и омекнатиот путер. Потоа додадете ги јајцето и киселата павлака и продолжете да матите.
 • Измешајте ги брашното и пецивото и додадете ги во претходната течна смеса. Продолжете да мешате со дрвена лажица.
 • На крај додадете ги оревите, сокот и корите од портокалите, па добро соединете ги сите состојки заедно.
 • Добиената смеса поделете ја подеднакво во калапите за мафини и поставете ги да се печат 20-25 минути во загреана рерна на 180°C.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating