Козметички производи на кои трошиме многу пари, а немаме корист од нив

Секоја жена има еден куп козметички производи, а некои од нив не знае и за што всушност се користат. Иако сакаме на било каков начин да ја сочуваме убавината и младоста сепак одредени продукти се само маркетинг трик. Ова се производи за убавина за кои не треба да ги трошите вашите пари:

1. Мелем за усни

Овие мали кутивчиња со најразлични мириси можат да бидат многу скапи. Производителите тврдат дека овие производи ја отстрануваат мртвата кожа од усните, што ги прави меки и еластични. Но, ако често ги користите тие производи, може да ги оштетите усните. Значи, ако имате проблем со вашите усни, посетете го лекарот, наместо да користите мелем за усни.

2. Шампон против стареење

Некои производители на шампони велат дека нашата коса старее и треба да користиме специјални анти-стареечки шампони за да ја одржиме здрава. Но, ако „старата“ коса значи бела коса, нема што да се направи, бидејќи тоа е генетска карактеристика. Ако не сакате вашата коса да е сува и распукана, само јадете правилно и се грижите за неа. Ова не значи дека треба да купите некои многу специјални шампони.

3. BB крема, CC крема, ДД крема

BB Cream е јапонски производ кој жените ги користат за да ја балансираат бојата на кожата и да маскираат мали несовршености. Овие креми – BB, CC и DD станаа многу популарни меѓу европските жени, но вистината е дека сите три креми се само основа за шминка. Изберете еден и користете го.

4. Креми и лосиони против стрии

Овие бели лузни на телото загрижуваат многу жени. Затоа има голем интерес за производите кои ветуваат дека ќе ги сокријат. За жал, овие креми не функционираат. Стриите можат да бидат елиминирани само од специјалисти со козметички процедури. Но секогаш можете да ги спречите да се појавуваат со одржување на хидратизирана кожа.

5. Креми за стареење

За жал, не постои таква магична крема за да се ослободиме од брчките. Затоа козметиката против стареење не нуди ништо повеќе од навлажнување на кожата.

6. Шампон 2 во 1

Шампоните имаат ниска алкална концентрација, додека балсамот ја храни косата и неговата цел е да ја „масни“ косата. Фризерите дури и препорачуваат миење само на корените со шампон и примена на балсам по должината. Според законите на хемијата, производ, кој ги содржат овие две карактеристики, не постои. Затоа овие 2 во 1 шампони се само обични шампони.

7. Хранлива боја за коса

Бојата за коса содржи агресивни супстанции кои влијаат на структурата на косата. Затоа секоја „хранлива“ боја за коса е дело на маркетинг трик.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *