Прата сезона на „Волшебнички“ излезе во 1998 година и следеше 3 сестри вештерки кои се бореа против злото додека ги освојуваа срцата на тинејџерите низ целиот свет. Благодарение на популарноста, беа објавени 8 сезони од серијата, а безброј актери учествуваа во неа.

Денес сакаме да се потсетиме на нашите омилени ликови 23 години откако беше објавена првата сезона.

Пру Халивел – Шанен Доерти

По „Волшебнички“, Шанен глумеше во неколку серии и се појави во неколку реалити шоуа. Во 2015 година, заедно со Холи Мари Комбс, нејзината колешка од „Волшебнички“, глумеа во реалити шоу од 6 епизоди, во кое патуваа низ југоисточниот дел на САД и ги опишуваа местата што ги посетиле.

Фиби Халивел – Алиса Милано

Алиса Милано глумеше во уште неколку филмови и ТВ серии по „Волшебнички“. Во моментов се снима филмот „Смртоносни желби“, на Нетфликс, а главната улога ја игра Милано. Покрај тоа, Милано активно учествуваше во реклами и се појави на насловни страници на популарни списанија, како што се Cosmopolitan, Maxim и Woman’s World.

Пејџ Метјуз – Роуз МекГован

После „Волшебнички“, Роуз МекГован учествуваше во голем број филмови, но главно имаше малку улоги. Таа се појави и во музички спотови. И ова не е единственото нешто што ја поврзува МекГован со музиката, во 2018 година беше објавен нејзиниот деби албум, Планета 9.

Пајпер Халивел – Холи Мари Комбс

Освен „Волшебнички“, Холи Мари Комбс глумеше и во популарната ТВ серија, „Убави мали лажговци“, и имаше неколку мали улоги во филмови. Неодамна, во 2019 година, Комбс се омажи со Мајк Рајан. Ова е нејзин трет брак.

Откако заврши „Волшебнички“, веб -порталот AOL ја прогласи Комбс за „трета најголема вештерка во историјата на телевизијата“. И ова се чини дека е вистина, бидејќи таа не се промени цели 23 години. Вистинска магија!

Вајат Халивел – Вес Ремзи

Во 2003 година, Вес Ремзи глумеше во ТВ серијата „Луис“, но серијата брзо беше прекината. Тој, исто така, одигра мали улоги во серии како што се „Менталист“, „Убави мали лажговци“ и „Вовед во анатомија“.

Крис Халивел – Дру Фулер

Најистакнатата улога на Дру Фулер беше Тревор Леблан во серија „Армиски жени“. Тој, исто така, глуми во независниот игран филм, „Датотеките на Кејн: животот на судењето“. За оваа улога, тој ја освои наградата за најдобар актер на филмскиот фестивал во Сан Диего.

Кол Тарнер – Џулијан Мекмахон

Улогата на негативецот, Кол, го направи Џулијан Мекмахон многу популарен. Потоа тој глумеше во 2 филма од франшизата „Фантастична четворка“ како Доктор Дум, во „Премонионс“ заедно со Сандра Булок и „Ред“ заедно со Брус Вилис. Од 2020 година, МекМахон исто така глуми во спин-оф на криминалната драма „ФБИ“.

Дерил Морис – Доријан Григориј

Доријан Грегори, кој играше полицаец во „Волшебнички“, сега е мотивациски говорник кој зборува за дијабетес тип 1 и работи на собирање средства за да помогне да се најде лек за болеста. На самиот Григориј му била дијагностицирана болеста кога имал 9 години. Тој исто така свири заедно со неговата сестра, Мерцедес, во музичкиот бенд наречен MD Says.

Енди Трудо – Тед Кинг

После „Волшебнички“, Тед Кинг глумеше во серии како„ Сексот и градот“, „Prison Break“ и „Elementary“. И во 2021 година, тој се приклучи на актерската екипа „The Bold and the Beautiful “. Од 2008 година, Кинг се ожени, а сега тој и неговата сопруга, Маја, имаат 2 деца.

Пени Халивел – Џенифер Родос

За разлика од многумина актери вклучени во „Волшебнички“ , Џенифер Родс веќе беше позната по својата работа во многу филмови и ТВ -емисии. Подоцна, таа се појави во една епизода од „Менталист“ и серијата „Истрага на местото на злосторството“, Денес, Родос е разведен и нема деца.

Пети Халивел – Финола Хјуз

Од 1985 година до сега, Финола Хјуз глуми во ТВ серијата, „Општа болница“. Во 2013 година, таа го имаше своето режисерско деби со филмот „Облогот“. Вкупно, таа досега има режирано 2 филма: гореспоменатиот „Облогот“ и романтичната комедија „Бирд и пчелите“. Таа и нејзиниот сопруг, Расел, одгледаа 3 деца заедно: нивниот син, Дилан Џозеф, заедно со посвоениот брат и сестра Кеш Џастис и Сејди Беатрис.

Били Џенкинс – Кејли Куоко

Кејли веројатно е најпозната по улогата во ТВ серијата „The Big Bang Theory“, каде што толкуваше една од главните ликови. Снимањето траеше од 2007 до 2019 година и таа доби неколку награди за улогата на Пени. Во 2017 година, актерката основа телевизиска компанија и во моментов има освоено десетици награди.

Занкуу – Одед Фер


Во текот на последните 23 години, Одед Фер глумел во многу телевизиски проекти, вклучително и „Како да се извлечеш со убиство“. Тој, исто така, го сихронизираше д -р Судбина во анимираната серија, “Justice League“. Фер е во брак од 2000 година и тој и неговата сопруга Ронда имаат 3 деца.

Г -дин Келман – Рон Перлман

По 2001 година, кога Рон Перлман се појави во „Волшебнички“ тој глумеше во двата дела од стрип адаптацијата на „Hellboy“ ТВ серијата, „Синови на анархијата“ и филмот „Pacific Rim“. Тој исто така ги сихронизираше популарните игри, „Fallout“, „Halo 2“ и „Halo 3“, заедно со ликовите од цртаните филмови и серии  „Tangled“, „The Book of Life“, и „Adventure Time“.

Џејмс Дин – Ерик Дејн

Откако се појави во втората сезона на популарната серија, „Вовед во Анатомија“, во 2006 година, гледачите го сакаа Ерик Дејн толку многу што тој доби постојана улога. До 2012 година, тој беше дел од овој проект. Од 2019 година до денес, тој глуми во тинејџерската серија „Еуфорија“, заедно со младата актерка Зендаја. Успесите на актерот, исто така, вклучуваат улоги во филмови како што се „Марли и јас“, „Денот на вљубените“ и “Икс-Мен: Последниот став“.

Лео Вајат – Брајан Крауз

По „Волшебнички“, Брајан Крауз се појави во неколку филмови и ТВ серии, вклучувајќи ja и сензационалната драма „Луди луѓе“. Во март 2021 година, започна првата сезона на серијата „Сајфер“, каде Краузе игра една од главните улоги.