Одредени болести, стареење, бременост или повреди, доведуваат до појава на пигментирани дамки на кожата. Овие флеки може да се појават на било кој дел од телото, но најчести се на лицето и рацете.

Потребни состојки:

1 лажичка куркума во прав

1 лажичка сок од лимон

Подготовка и начин на употреба:

Добро измешајте ги овие две состојки и да нанесете ја смесата на заболеното место.

Почекајте 15 минути, додека смесата целосно не се исуши.

Исплакнете со топла вода.

По овој третман не се препорачува изложување на кожата на сонце!

Се препорачува да го правите 2 пати неделно, се додека не го видите резултатот