Некои гладуваат, втори седат со денови во теретана, трети консумираат зеленчуци, едноставно постојат толку многу идеи за слабеење, но денес ви претстауваме еден многу лесен рецепт со неверојатен ефект врз метаболизамот.

Станува збор за рецепт со чиа семе, со кој ќе заборавите на гладот долго време, а со неговата редовна консумација брзо ќе ги стопите вишокот масни наслаги и несакани килограми. Еве како да го приготвите истиот.

Домашен рецепт за слабеење на 9 кг за 1 месец

Потребни состојки

  • 1 супена лажица чиа семе
  • 1 супена лажица течен мед
  • 1 лимон
  • Половина литар вода

Начин на подготовка и употреба

Залејте ги чиа семињата со вода и така оставете ги да отстојат 1 час. Следно, додадете половина литар вода кон семињата, мед и сок од лимон. Измешајте ги сите состојки заедно во блендер, до добивање на една соединета смеса.

Консумирајте 2-3 супени лажици секое утро на празен стомак. Вашиот метаболизам ќе започне да функционира активно по само 2-3 дена од третманот, а позначајните промени во тежината ќе настапат по 1 недела.