Состојки:

-1 мало парче корен од ѓумбир
-2 лажички куркума
-400 грама лук (излупени и исечени на 4 делови)
-400 грама шеќер (може да е обичен, но подобро кафеав)

Подготовка:

Ставете вода во тенџере, ставете на оган и додадете шеќер. Кога ќе почне да врие, додадете лук, рендан ѓумбир и куркума. Почекајте додека смесата почне да се вари повторно. Потоа отстранете ја од шпоретот и оставете да се излади до собна температура. Чувајте го пијалокот во фрижидер.

Како да го користите:

Земајте по 2 лажици од оваа мешавина наутро и навечер по оброк. За најдобра детоксикација направете си топла бања и вдишувајте етерично масло од еукалиптус.

Не го земајте природниот лек, ако имате интолеранција кон барем една од состојките.