Многумина од нас веројатно велат дека работиме за да живееме, а не живееме за да работиме. И нема ништо лошо во тоа, треба да имате пари за да ги потрошите во слободното време. Сепак, постојат работни места за кои многумина од нас мечтаат. Ако се` уште ја барате вашата идеална работа или размислувате за промена на кариерата, оваа статија може да ви биде корисна за вас.

Направивме компилација од интересни работни места кои многумина од нас би сакале да ги имаат. Некои од овие луѓе едноставно имаа премногу среќа или им било здодевно од претходните работни места и направиле целосна промена во кариерата.

Пополнувач на седишта

Оваа работа е точно тоа што мислите, пополнување празни места на големи настани. Бидејќи повеќето од нив се прикажани на ТВ, случајните празни места не изгледаат добро, па продуцентите ги користат овие „трикови“ за да ја направат сцената беспрекорна. Штом славна личност го напушта своето место од која било причина,  пополнувач на седиште е таму за да пополни место додека лицето не се врати.

Оваа работа не бара никакви посебни вештини освен трпение и издржливост, бидејќи може да го поминете целиот ден на нозе.

Паранормален истражувач

Истражувачите на паранормални појави стануваат се` попопуларни меѓу оние кои се заинтересирани да најдат докази за постоење на паралелни светови. Можеби звучи многу мистериозно, но таквите специјалисти обично не користат кристални топки или тарот карти. Тие ја анализираат паранормалната активност со специјални високотехнолошки алатки  како акцелерометри, анализатори на спектар и магнетометри, за да идентификуваат и да се справат со невидливи ентитети.

Тестер за душеци

Оваа позиција бара тестирање на се`, од душеци до навлаки за јорган. Оние што ги тестираат овие производи треба да проверат дали се удобни и даваат повратни информации за да им помогнат на компаниите да донесат одлуки за нив.

Сирена

Ако се чувствувате многу поудобно под вода отколку на површината и вашиот омилен цртан лик е Ариел, тогаш кариерата како професионална сирена може да биде соодветна за вас. Основните барања за работа вклучуваат носење раскошна облека, изведување танци под вода и пливање со други морски суштества (како медузи и делфини).

Водител на емисиии за патувања

Ако сте фотогенични, имате желба за патување, уживате во дружење и комуникација со луѓе и сте позитивна личност тогаш спакувајте го својот куфер. Со правилен пристап кон оваа работа, вие не само што ќе го видите светот, туку и ќе ја добиете славата и платата за која другите можат само да сонуваат.

Организатор на забави

Ако сте забавна личност и не можете да го замислите животот без да го планирате следниот голем настан, земете ја вашата деловна остроумност и уметничка способност и претворете ја секојдневната забава во извор на приход. Обично, работата бара диплома во сродна област (како ПР, маркетинг, комуникации или управување со настани), но претходно искуство (настани на факултет, социјални забави)  понекогаш може да значи дека можете да го прескокнете образованието и дирекно да нурнете во водите на организаторите на забави.

Виски мајстор и дегустатор

Оваа работа е токму онака како што звучи! Дегустирање на виски и водење гости на ВИП тури. Иако звучи како рај, оваа работа бара прилично специфични вештини и способност да може да се препознаете различни нијанси на вкусови.

Чувар на панди

Работа за љубители на животни! Ако вашиот сон е некогаш да прегрнете Панда, имаме одлична работа за вас!

„Вашата работа има само една мисија: да помине 365 дена со пандите и да ги сподели вашите радости и таги “, ова се главните работни обврски наведени од истражувачката база Ченгду за одгледување џиновски панди.

Кандидатите треба да имаат најмалку 22 години и да имаат основни познавања за пандите. Тие исто така треба да имаат добри вештини за пишување и способност да сликаат, според барањата на регрутерите.