Море, спортски автомобили, јахти и палми, ова се работите на кои помислувате кога ќе слушнете некој како зборува за Монако. Ова место лесно може да се нарече рај за милионери и познати личности. Кнежевството на Монако е мала, но многу просперитетна земја. Освен тоа, има богата историја, добар избор на забава и одлични временски услови речиси цела година. Но, што се крие зад таквата убава и примамлива „фасада“?

Не решивме да откриеме каков е животот во оваа мала и луксузна земја.

 • Монако е суверена микродржава на Француската ривиера, близу до италијанскиот регион Лигурија. Таа е една од ретките земји што граничат со само една земја (во случајот на Монако, тоа е Франција). Но, визите не се потребни помеѓу овие 2 земји. Патем, формално, Монако не е членка на Европската унија, но тие го користат еврото како своја валута.

 

 • Монако е втора најмала земја во светот. Неговата површина е само 1,95 км2, што значи дека можете да го истражувате целото кнежевство пеш. Но Монако е најгусто населената суверена држава во светот.

 • Монако има највисок светски номинален БДП по глава на жител и најниска стапка на сиромаштија во светот. Исто така, има стапка на невработеност од 2%, со над 48.000 работници кои секојдневно патуваат од Франција и Италија. Исто така, земјата има најголем број милионери и милијардери по глава на жител во светот.

 

 • Кнежевството привлекува богати луѓе од целиот свет затоа што нема данок на доход и има ниски даноци за деловно работење. Сепак, работите не се толку едноставни. Во моментов во Монако живеат околу 38 илјади жители, додека, според податоците од 2020 година, само 9.573 луѓе се државјани на оваа мала земја.

 

 • Факт е дека навистина е тешко да се добие државјанство и пасош од Монако. Поголемиот дел од луѓето што живеат таму имаат само дозволи за престој.

 • Во кнежевството не можете да добиете државјанство со раѓање на неговата територија, ниту со брак. Да се ​​биде граѓанин на Монако е привилегија и треба да се заслужи. Само принцот на Монако одлучува кој може да добие пасош за неговата земја.

 

 • За да престојувате во Монако, мора да имате сметка во локална банка, а за отворање е потребен импресивен депозит. Но пред да отворите сметка, вработен во банка внимателно ќе ги провери изворите на вашите средства. Без банкарска сметка, нема да можете да изнајмите стан или да добиете СИМ-картичка.

 

 • Многу луѓе обрнуваат внимание на тоа како изгледате. Во кнежевството постои одреден кодекс на облекување. На пример, можете да носите костим за капење и да се шетате без маица само доколку сте на плажа. Исто така, плажите се единствено место каде што може да одите боси, во спротивно ќе бидете казнети. Забрането е да носите шорцеви во некои хотели и други јавни места. Исто така, на многу места не е дозволено да носите ранец.

 • Минималната плата во Монако е 1.300 евра месечно, просечната плата е 4.410 евра месечно. Ова не е многу, со оглед на фактот дека цените на недвижностите во 2018 година достигнаа 100.000 € за 1 квадратен метар.

 

 • Секоја година, од 1929 година, Монако е домаќин на едно од најпопуларните натпреварувања во мотоспортот – Гран при на Монако, кое е дел од Светското првенство во Формула 1. Патеката поминува низ улиците на градот. Потребни се 6 недели за да се подготви, и уште 3 недели да се расклопи по трката.

 • Монако има многу високо ниво на безбедност – многу луѓе дури и не ги заклучуваат своите автомобили. Постојат 2 причини за ова. Прво, има прилично многу полицајци по глава на жител (околу 515 службеници на 38.000 жители). Второ, огромен број безбедносни камери (повеќе од 1.000) се наоѓаат на територијата на земјата.

 

 • Таму има многу мал процент на криминал: 1 кражба на автомобил годишно, 1 убиство на секои 10 години. И најсензационалниот случај беше кражба на слика на златар, што се разбира беше брзо најдена. Исто така ќе мора да комуницирате со полицијата во прилично неочекувани ситуации во Монако. На пример, ако треба да купите лекови по 20 часот, мора прво да повикате полиција за да бидете придружени до аптека. Земјата има систем на дежурни аптеки, а за да ги отворите, потребно е присуство на полицаец.