Кога луѓето зборуваат за Италија, првите работи што ни паѓаат на ум се тестенините, пицата, шопингот во една од светските престолнини на модата, Милано, и хипнотизирачките места на наследството на УНЕСКО. Но, локалното население би рекло дека Италија е многу повеќе од овие работи, тука може да најдете некои работи и традиции што никогаш не би ги виделе во други земји. Дали знаевте, на пример, дека Италијанците го фрлаат својот мебел низ прозор?

Собравме интересни работи и традиции во Италија за кои веројатно никогаш не сте слушнале.

1. Носење црвена долна облека за среќа

Италијанците не избираат само модерна облека за да ја прослават Новата година, туку се грижат и нивната долна облека да има  црвена нијанса. Овде и мажите и жените носат црвена долна облека во пресрет на новата година, бидејќи се смета дека оваа боја привлекува среќа. Може да ја најдете истата традиција во различни латински земји, но луѓето таму носат жолта долна облека наместо црвена. Во локалните култури, се верува дека жолтата боја носи љубов и среќа.

2. Фрлање мебел низ прозорецот

За време на божиќните празници, луѓето во некои земји се обидуваат да ги завршат своите последни задачи, како, на пример, купување на подароци што останале на нивниот список. Но, Италијанците имаат многу необична традиција: фрлаат тенџериња, тави, па дури и мебел од прозорците. Овој чин симболизира ослободување од старото за да се отвори вратата за нов почеток.

3. Проколнатиот остров Исола дела Гајола

Еден од помалите острови на Неапол, Исола дела Гајола, е несомнено прекрасен, но морничав. Локалните жители го нарекуваат проколнат остров поради бројните смртни случаи. Нејзиниот прв жител кој живеел во осаменост исчезнал еден ден без никакви траги, неговиот следен сопственик починал од срцев удар, а друг од самоубиство. И ова се само некои случаи. По сите овие настани, островот моментално е ненаселен и пуст.

4. Јадење доцна вечера

Италијанците вечераат доста доцна, а многу ресторани не се ни отворени до 7-19:30 часот. Во зависност од регионот, луѓето овде јадат околу 21 часот. Таквата тенденција може да се објасни со тоа што Италијанците имаат долга пауза од 2 часа среде работниот ден, па затоа и вечераат доцна.

5. Излупете го овошјето пред да го јадете

Луѓето во Италија обично не јадат овошје, како јаболка, круши и праски, со лушпа. Наместо тоа, тие прво го лупат, што на повеќето странци им е невообичаено. Објаснувањето за ова е дека Италијанците сакаат да јадат здрава храна и мислат дека пестицидите не се правилно отстранети, дури и по миењето.

6. Без јајца за појадок

Пржените јајца со сланина, леб и путер може да изгледаат како совршен појадок доколку не сте Италијанец. Сепак, локалните жители претпочитаат да јадат нешто слатко наутро, како житарки или бисквит, овошје и еспресо. Како што велат самите Италијанци: „Сакате јајца за појадок? Пробајте во Лондон“.

7. 17 е несреќен број.

Додека во повеќето земји, бројот „13“ се смета за несреќен број, за Италијанците е „17“. Тоа е затоа што со анаграм на римскиот број, XVII, може да се создаде зборот „VIXI“, кој од латински е преведен како „мојот живот заврши“. Поради ова, дури и некои хотели овде немаат седумнаесетти кат.

8. Бидете модерни, дури и додека пазарите

На интернет, може да најдете многу написи поврзани со тоа како да се облекувате како Италијанка, и не е изненадувачки бидејќи Милано се смета за една од модните престолнини во светот. Овде, и мажите и жените ги следат модните трендови и се елегантни без разлика каква е ситуацијата. Дури и кога одат по намирници, Италијанките изгледаат прекрасно и гламурозно!