Доколку досега сте испробале различни домашни маски за лице, тогаш најверојатно не сте воодушевени од нивниот ефект. За таа цел, денес ви откриваме еден многу поразличен метод.

Станува збор за домашен третман кој е познат како „отров за брчки“. Во продолжение прочитајте за каква чудесна маска станува збор.

Домашна маска од путер за беспрекорно лице без брчки

Потребни состојки

  • 1 кафена лажица путер
  • Половина кафена лажица гриз

Начин на подготовка

Многу е важно за подготовката на маската да користите висококвалитетен путер со 80% масленост.

Најпрво растопете го путерот, а потоа измешајте го со гризот. Добиената маска нанесете ја на чисто лице и оставете ја да отстои 15 минути.

На крај измијте го вашето лице прво со топла, а потоа со ладна вода. По употребата на маската, кожата станува неверојатно мека и текстурата ќе се обнови. Не е потребно да нанесувате никаква крема за лице по домашниот третман.

Оваа маска има моќен ефект поради тоа што путерот содржи ретинол, кој значително го поттикнува производството на колагенските клетки.