Мајонезот е супер популарна состојка и составен дел од речиси секоја кујна, бидејќи со неговата кремаста текстура и специфичен вкус неверојатно може да збогати многу јадења, а околку новогодишните празници е особено популарен поради руската салата.

Денес ви откриваме како може да приготвите извонредно вкусен домашен мајонез за само 5 минути, по овој златен руски рецепт!

Домашен мајонез

Домашен мајонез готов за 5 минути

Мајонезот е супер популарна состојка и составен дел од речиси секоја кујна, бидејќи со неговата кремаста текстура и специфичен вкус неверојатно може да збогати многу јадења, а околку новогодишните празници е особено популарен поради руската салата.
Вкупно време30 минути
Оброк: Прилог
Кујна: Руска
Клучни зборови: мајонез, домашен мајонез
Порции: 4

Состојки

  • 250 мл сончогледово масло
  • 2 јајца
  • 1 кафена лажица сенф
  • 1 кафена лажица шеќер
  • 5 гр сол
  • 50 мл оцет

Начин на подготовка

  • Извадете ги сите состојки од ладилникот, за да отстојат малку на собна температура.
  • Следно одделете ги белките од жолчките. Додадете ги жолчките во садот на пасаторот и добро измешајте.
  • Додадете сол, сенф, шеќер и оцет и добро изматете до добивање на густа кремаста смеса. Наместо оцет, по желба, може да додадете 1,5 супена лажица сок од лимон и тоа е сè.

 

Домашен мајонез готов за 5 минути - Извонреден руски рецепт со кој ќе излижете прсти!https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2020/12/befunky-collage-2020-12-17t115144.035.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2020/12/befunky-collage-2020-12-17t115144.035-400x214.jpgНане.мкВкусноМајонезот е супер популарна состојка и составен дел од речиси секоја кујна, бидејќи со неговата кремаста текстура и специфичен вкус неверојатно може да збогати многу јадења, а околку новогодишните празници е особено популарен поради руската салата. Денес ви откриваме како може да приготвите извонредно вкусен домашен мајонез за само 5...Секој ден нешто свежо