Дневни навики што можат да го направат дезодорансот помалку ефикасен

Сите се потпираме на дезодорансот за да спречиме потење и непријатен мирис. Но не знаењето за разликата помеѓу овој производ и антиперспирансот, како и не знаењето како правилно да се користи, може да има непријатни последици.

Ние сакаме да ве спасиме од непријатни ситуации, па затоа направивме компилација од некои од најчестите грешки кога станува збор за дезодоранс.

1. Го носите мислејќи дека е антиперспирант.

Првото нешто што секогаш треба да го имате на ум е дека дезодорансот и антиперспирантот се 2 сосема различни производи. Првиот се смета за козметички и има за цел да ги потисне или барем да ги контролира непријатните мириси. Повеќето дезодоранси всушност само ќе го маскираат мирисот. Тие обично се врз база на алкохол и предизвикуваат киселина на кожата.

Антиперспирантите пак не маскираат мириси, туку спречуваат потење. Всушност, тие се сметаат како лекови во некои земји, бидејќи тие имаат за цел да влијаат на одредена телесна функција. Некои од активните состојки од кои се направени вклучуваат алуминиумски соли, кои привремено ги блокираат порите, со што се намалува потењето.

2. Носите производ што не одговара на вашите потреби.

Производот што ќе го одберете треба да зависи од вашите дневни потреби. Ако во текот на денот не сте премногу физички активни, тогаш можеби ќе сакате да се одлучите за дезодоранс, кој обично трае околу 8 часа. Но, ако денот ви е понапорен, тогаш можеби е подобро да користите антиперспирант. Неговиот ефект може да трае од 24 до 72 часа и е специјално направен за луѓе склони на потење, оние кои се изложени на високи температури и оние кои се занимаваат со спортски активности.

Ако имате чувствителна кожа и страдате од иритација на пазувите, најдобро е повремено нанесување.

3. Носите премногу дезодоранс.

Во зависност од видот на производот, препораките во однос на тоа колку треба да носите, може да варираат. Можете да одредите колку дезодоранс да нанесете според она што го наведува производителот на вашиот омилен спреј.

Ако вашиот дезодоранс е ролон, тогаш нанесете го на пазувите неколку пати за рамномерно покривање. Ако претпочитате стик, само треба да го нанесете 2 до 3 пати и готово!

4. Не ја земате предвид чувствителноста на вашата кожа.

Ако имате постојан осип на пазувите, можеби имате развиено алергија на вашиот дезодоранс. Во овој случај, ќе биде подобро да барате алтернатива. Обидете се со дезодоранс специјално дизајниран за чувствителна кожа кој не содржи алуминиумски соли, мириси, парфеми или бои.

5. Го нанесувате веднаш по бричење или депилација.

Откако ќе ги избричите пазувите или ќе ги издепилирате, подобро е да почекате малку пред да нанесете други производи, вклучително и дезодоранс. Секогаш оставете ја кожата да одмори некое време за да ги намалите шансите за иритација од употребата на овој производ.

6. Носите синтетички ткаенини во топлите денови.

Носењето тесна облека може да предизвикаат дамки под пазувите. Не само тоа, туку може да ве натера да се потите повеќе. Затоа за време на жешките летни денови облечете широка облеки направена од ткаенини што дишат, како што се памук или лен.

7. Носите дезодоранс дури и кога не ви треба.

Според вашата генетика, вашата пот ќе биде повеќе или помалку „видлива“ за бактериите кои предизвикуваат непријатен мирис. Според студијата објавена во 2013 година луѓето кои имаат ген ABCC11 имаат доволно среќа да немаат воопшто мирис на пазувите. Сепак, повеќето од нив сè уште ќе носат дезодоранс без всушност да имаат потреба од тоа.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.