Доаѓањето на есента значи пократки денови, пожолтени лисјата и сигнал за промена на човечките тела и животниот стил. Без разлика дали станува збор за сува кожа или опаѓање на косата, нашите тела доживуваат некои ефекти кои можат научно да се објаснат во овој период од годината. Непотребно е да се каже дека овие промени варираат од личност до личност.

Направивме истражување и сфативме што се случува со нашите тела во текот на есента. Секоја реакција има објаснување, затоа продолжете да читате за да дознаете повеќе.

1. Вашата кожа може да стане сува.

Едно од најголемите влијанија на есента врз нашите тела е сувата кожата. Дерматолозите докажаа дека секоја сезонска промена на температурата делува како шок за системот, нарушувајќи ја типичната хемиска рамнотежа на нашата кожа предизвикувајќи сувост. Доаѓањето на есента не е исклучок.

Брз совет: Одржувајте ја вашата кожа хидрирана со пиење вода и консумирање храна која содржи висока количество на вода. Не заборавајте да користите и хидратантни креми.

2. Косата може да почне да паѓа.

Ова е особено честа појава, и додека некои луѓе почнуваат да се нервираат, мислејќи дека би можеле да станат целосно ќелави, други знаат дека тоа е нормално во оваа сезона. Причината за опаѓањето на косата во текот на есента е „еволутивниот остаток“. Ова значи дека ни треба повеќе коса во текот на летото за да го заштитиме скалпот од УВ зраците, но штом заштитата повеќе не е потребна, косата почнува да опаѓа.

Брз совет: За да ја одржиме косата здрава во текот на есента, треба да ја одржуваме хидрирана, да избегнуваме топла вода и редовно да правиме масажи на скалпот.

3. Можеби спиете подолго од вообичаено.

Во текот на есента може да забележите дека имате склоност да спиете повеќе од порано, а за тоа има објаснување. Всушност, намалувањето на дневна светлина во есен влијае на циклусот на телото. Колку помалку се изложувате на светлина во текот на денот, толку повеќе ќе се чувствувате уморни.

Брз совет: нема многу што можете да направите во врска со ова. Обидете се да уживате во сонцето секогаш кога можете и одморете се колку што можете повеќе, тоа секако не може да направи никаква штета.

4. Конзумирате повеќе храна.

Есента го сигнализира крајот на летото и доаѓањето на зимата, така што нашиот мозок испраќа сигнали до нашето тело да ја зголеми неговата отпорност на инсулин. Нашите тела го поттикнуваат производството на маснотии, а ние започнуваме да складираме масти за да можеме да се подготвиме за зимата и да преживееме за време на пониските температури. Така, во моментот кога времето ќе почне да станува малку постудено, почнуваме да копнееме за состојки богати со јаглени хидрати и масти.

Брз совет: Најдоброто нешто што можете да направите е да останете активни колку што можете повеќе и да контролирате што редовно консумирате за да избегнете какви било здравствени проблеми.

5. Ако страдате од анксиозност, може да почувствувате скок на симптомите.

Преминот од лето во есен може да влијае на нашето расположение и благосостојба, тоа се нарекува сезонско афективно растројство. Во текот на есента, вознемиреноста може да се акумулира поради почетокот на новата учебна година, претстојниот стрес во сезоната на празници или можното жалење поради тоа што не сте ги постигнале посакуваните цели во текот на летото, велат експертите.

Брз совет: Ако почнете да се чувствувате очајно во текот на оваа сезона, обидете се да учествувате во активности на отворено и да уживате во сончевата светлина што е можно повеќе. Витаминот Д игра огромна улога во регулирањето на расположението и борбата против депресијата.

6. Есенското сонце може да ги оштети вашите очи.

Незаштитеното изложување на сонце во текот на есента може да претставува опасност за нашите очи, врз основа на истражување. Доаѓањето на оваа сезона носи слабо сонце и светлина, што ја зголемува вкупната количина на УВ зрачење на кое се изложени нашите очи. Изложеноста може да предизвика сериозни заболувања на очите, како фотокератитис.

Брз совет: заштитете ги очите носејќи очила за сонце пред да излезете  надвор.

7. Вашето тело станува подложно на грип.

Есента е промена на годишните времиња помеѓу летото и зимата, така што се менува и температурата. Оваа промена создава поволна средина за грип и други вируси, поради што луѓето имаат тенденција да се разболуваат повеќе во текот на есента, велат лекарите.

Брз совет: За да спречите болести кои би можеле да се појават во оваа сезона, треба да следите добра хигиенска рутина и да практикувате секојдневни здрави навики. Не заборавајте да ги примите потребните вакцини за да го подобрите вашиот метаболизам.