Кога станува збор за јадење на било кој оброк во денот, секоја земја има свои обичаи. На некои места, овие протоколи се длабоко вкоренети и нивно непочитување нив може да се смета за неучтиво.
Од друга страна, тоа се едноставни навики кои странецот може да ги следи ако е свесен за нив.

Никогаш не знаете кога би можеле да се соочите со можноста да патувате во друга земја со различна кулинарска култура. Затоа подготвивме список на обичаи од одредени места во светот. Ајде да видиме во која земја најдобро би се вклопиле!

 

 • Во Јапонија, стапчињата за јадење не треба да ги боцкате во вашата храна. Тоа е затоа што ова се прави само на погреби.

 • Исто така, во Јапонија звукот на вшмукување додека јадете нудли не е голем проблем. Вообичаено е да ги јадете вашите тестенини брзо, бидејќи тоа е подобар начин да ја вкусите нивната арома.

 

 • Во Јапонија, ако домаќинот нуди некој вид подарок, одбивање до 3 пати се смета за учтиво. Ако пак понудат, може да прифатите.

 

 • Во Франција, рацете не можат да бидат било каде додека јадете. Правилната положба е да ги ставите двете раце на масата.

 

 • Во Тајланд сите чинии се делат. Исто така, кога е време да почнете да јадете, најдобро е да почекате да почне највисоко рангираната личност на масата. Ако никој не јаде, учтиво би било да чекате некој друг да почне да јаде.

 

 • Во одредени земји на Блискиот Исток, најнормалното е да се јаде со раце, но има многу едноставна работа што треба да ја земете предвид пред да почнете да јадете: мора да ја користите денста рака бидејќи левата рака се смета за нечиста.

 

 • Во Англија, позната по тоа што има „време за чај“, постојат одредени работи кои не треба да ги правите за време на „чајанка“. На пример, правење врева со лажица при мешање на чајот или оставање на лажичката внатре во чашата.

 • Во Танзанија, да доцните не е нешто сериозно. На пример, може да имате договорена вечера во 19:00 часот, но вие да дојдете помеѓу 19:30-21:00 часот.

 

 • Во Норвешка, кога сте на свечена вечера и некој наздравува, треба да ја подигнете чашата, да ја погледнете личноста, да испиете голтка, повторно да ја погледнете личноста и да ја спуштите чашата.

 

 • Во Тајланд за јадење се користат лажица и вилушка. Виљушката се користи за сечење или послужување, а лажицата за носење на храната до устата. Нема да има нож, па ако треба да исечете нешто, можете да го користите работ на вашата вилушка.

 • Во Тајван, постои многу посебен обичај да му се покаже на готвачот дека нивната храна е вкусна: подригнување после јадење. Домаќинот или готвачот ќе го сфатат тоа како комплимент.

 

 • Во Шпанија, кога ќе започне Новата година, вообичаено е да се јадат 12 зрна грозје.

 

 • Во Португалија, ако нема сол или бибер не е на масата, барањето да го зачините јадењето се смета за навреда кон готвачот. Португалците мислат дека индиректно им велите „не си ја зачинал храната“.

 

 • Во Кина, ако изедете се` , тоа ќе се смета дека домаќинот „не ви дал доволно храна“. Така, најдоброто би било да оставите малку храна во вашата чинија.

 

 • За разлика од Кина, во Индија, најдобро е да ја испразните чинијата. Оставајќи ја храната зад себе се смета за залудно трошење.

 

 • Во Франција не се сече зелена салата со нож, а за тоа има историска причина. Во минатото, приборот за јадење се правел од сребро, метал кој оксидира и потемнува кога ќе дојде во контакт со оцет. Иако денес се направени од различен материјал, обичајот се уште е на сила, а најдобро би било да користите ножици или раце.

 • Во Италија, локалното население ретко пие капучино после појадокот, а ако им треба малку кофеин после оброкот, тие пијат  еспресо.

 

 • Исто така, во Италија, не можете само да нарачате тестенини со кој било сос, бидејќи има голем број сосови со кои може да се послужат. На пример, шпагетите не се комбинираат со густите сосови, но наместо тоа, подобро одат со сосови кои се покремасти.