Брилијантни трикови кои можат да ви помогнат да ја исчистите вашата куќа многу побрзо

Многу малку луѓе можат да кажат дека уживаат во чистењето на својата куќа. Но, ова може да се должи на фактот дека чистењето е процес кој одзема многу време. Но, ако се вооружите со добри алатки и едноставни трикови, чистењето ќе ви стане подносливо.
Ги сакаме сите работи кои ни го олеснуваат животот. Затоа, не можевме да не ги споделиме овие трикови што секој може да ги користи во секојдневниот живот.

Како да исчистите када без хемикалии

Ако не сте љубители на користење хемикалии додека чистите или ви снемало од омиленото средство кога итно треба да ја исчистите вашата када, овој совет е за вас. За да ја отстраните нечистотијата од кадата, земете четвртина грејпфрут, ставете го во шеќер и со него избришете ја површината на кадата. Шеќерот, во овој случај, делува како абразивно средство кое, кога се комбинира со киселина, совршено се ослободува од нечистотијата.

Масло од лимон наместо сончогледово масло за отстранување на налепници

Можеби секој знае дека сончогледовото масло помага да се ослободите од налепниците и остатоците од лепак на различни предмети. Но, не е пријатно за користење поради специфичниот мирис и мрсната основа што ве принудува да ги миете рацете и исчистената површина во текот на процесот. Во овој поглед, маслото од лимон функционира многу подобро, не остава мрсен слој и има пријатен мирис.

Како да ја отстраните маснотијата без да го затнете мијалникот

За да не го затнете вашиот кујнски мијалник, најлесниот начин да ја отстраните маснотијата што останала во тавата по готвењето на сланина, колбаси или друго месо е да ја фрлите во ѓубре. За да го направите ова, покријте го садот со фолија, истурете го маслото во неа и почекајте додека не се стврдне. После тоа, можете едноставно да ја извадите мрсната фолија и да ја фрлите.

Скриен извор на пријатен мирис во вашата бања

Ако не сакате да користите освежувачи на воздух поради алергии или затоа што мислите дека нивниот мирис е премногу интензивен, постои мал трик како да направите вашата бања да мириса убаво. За да го направите ова, земете го омиленото есенцијално масло и нанесете неколку капки во внатрешноста на ролната на тоалетна хартија.

Како лесно да го измиете блендерот

Многумина од нас го мијат блендерот како и секој друг сад. Сепак, полесно е да го направите ова со помош на самиот блендер: само треба да ставите вода во садот, да додадете средство за миење на садови и да го вклучите блендерот околу 10 секунди. Ова ќе биде доволно за да се отстрани поголемиот дел од нечистотијата. Сè што треба да направите после тоа е да го исплакнете садот со вода.

Како да ги отстраните дамките од масло од пластичен сад

Овој трик веројатно нема да функционира со многу стари дамки бидејќи, во овој случај, дамката целосно се апсорбирала во пластиката. Но, ако дамката е нова, истурете вода во садот, додадете средство за миење садови и ставете неколку парчиња хартија внатре. Потоа затворете го и протресете го. Хартијата ќе го впие маслото, а вие само ќе треба да го исплакнете садот.

Како да исушите сунѓер за садови

Сунѓерот за миење речиси никогаш не се суши кога е оставен покрај мијалникот. Висечкиот држач може да помогне во ова. Меѓутоа, ако оваа опција не е за вас, постои уште една идеја: пресечете го сунѓерчето на средина и направете мала дупка во центарот. Ова ќе ви овозможи да го закачите на славината за да може водата да тече во мијалникот.

Како да исчистите четка за коса

Од хигиенски причини, четката треба да ја исчистите не само од влакна, туку и темелно да ја измиете. Четката акумулира честички од кожата и остатоци од производи за стилизирање. За среќа, ова е лесно се чисти. Само наполнете сад со вода, додадете сода бикарбона и кој било шампон и натопете ги четките за коса. За околу 30 минути, истријте ги за да се отстрани нечистотијата, а потоа исплакнете под млаз вода.

Лесен начин за чистење на дното на пеглата

Валканото дно на пеглата е главоболка за секој што често пегла. Ќе споделиме метод како на лесен начин да го исчистите. Ќе ви треба таблета парацетамол: стиснете ја со пинцета, вклучете ја пеглата и кога ќе се загрее, почнете да чистите. Таблетата ќе почне да се топи од топлината и ќе ја отстрани нечистотијата. На крајот, избришете ја површината со крпа.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *