5 неочигледни причини поради кои не можете да ослабнете

Дали веќе сте се обиделе со сите постоечки диети, вклучувајќи ги и оние без јаглерод, масти и ниско-протеински? Ако сте следеле диета без цврста храна или се обиделе да ги пресметате калориите на секој оброк, а сепак некако сите ваши обиди за губење на тежината досега не биле успешни, треба да сфатите дека нешто не е во ред со сите овие техники. Во оваа статија, ние ќе објасниме што би можела да биде причина за вашето неуспешно слабеење.

1. Јадете протеини и јаглехидрати посебно.

Заборавете за одвојување на храната што ја јадете. Ако јадете протеини и јаглехидрати одделно, вашиот дигестивен систем не може да функционира правилно и ќе се здобие со стомачни проблеми, наместо да ги гледа позитивни резултати во губење на тежината.

2. Не користите нож кога јадете.

Исечете го секој оброк што го јадете на мали парчиња и користете нож. Прво, тоа ќе го направи процесот на јадење побавен и ќе ја зголеми вашето варење. Второ, ќе ви се чини дека сте јаделе повеќе отколку што всушност имате во чинијата.

3. Јадете премногу здрава храна.

Студиите покажуваат дека јадењето премногу, без разлика дали јадете слатки или зеленчук, е опасно за вашето здравје и исто така влијае на половината. Значи, ако сакате да бидете фит, секогаш треба да обрнете внимание на големината на вашата порција.

4. Вие сте љубител на детокс диети.

Свежи сокови и пијалоци се секако корисни за вас, но не и во случај кога вашата исхрана се состои само од нив. Ако го следите овој вид на исхрана, вашето тело ја губи водата и мускулната маса наместо масти. На крајот, брзо ќе ја вратите тежината што ја изгубивте.

5. Броите калории.

При изборот на производ, обрнете внимание на тоа колку е здрав и колку витамини и микронутриенти содржи, наместо колку калории има. Не заборавајте дека неколку бадеми ќе бидат многу поздрави за вас од половина чоколада, иако и двете содржат 300 килокалории.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *