5 едноставни совети кои ќе ви помогнат да се справите со најчестите проблеми на лицето

Многу луѓе страдаат од различни проблеми поврзани со кожата на лицето. Понекогаш е доволно само да ја промените вашата исхрана и начин на живот. Но, што ако тоа не функционира?

Брчки

Бананите се познати по своите здравствени својства. Плодот може да се користи надворешно за да се измазнат брчките. За ова, треба да се направи пире од банана и да се измеша со лажичка мед. Можете исто така да додадете јогурт или сок од портокал. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја 15-20 минути. Потоа исплакнете го со вода и користете крема за хидратација.

Иритации

Освен за чистење на забите, паста за заби е погодна за смирување на иритации. Вие само треба да ја примените на кожата. Пред да ја користите пастата за заби за иритации, подобро е да ја проверите реакцијата. Нанесете малку паста на здрава кожа и почекајте малку. Можете да го користите овој метод ако нема негативна реакција.

Мозолчиња

Користете компири за да се ослободите од мозолчиња. Нанесете го сок од компир на мозолчиња и оставете го додека не се исуши. После тоа измијте го лицето со вода. Ова ќе помогне да се исушат мозолчињата.

Сува кожа

Авокадото има смирувачки, ублажувачки и навлажнувачки ефект врз кожата. Затоа, одличен е за сува кожа. Направете каша од авокадо. Нанесете ја на кожата и оставете ја 15-20 минути. Потоа, измијте ја маската.

Мрсна кожа

Ако имате мрсна кожа, доматот ќе помогне да ја подобрите нејзината состојба. Неопходно е да се измеша домат со шеќер (1 лажичка) и да се примени на кожата. Оставете ја мешавината околу 5 минути и потоа отстранете ја. Ова ќе ја направи вашата кожа помалку мрсна.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *