Секоја ера во Холивуд е обележана со своите гламурозни старлети, чиј изглед и стил ги дефинираат стандардите за убавина на нивното време. Иако хармонијата и симетријата се безвременски кога ги споредуваме карактеристиките на најубавите жени порано и сега, понекогаш убавнната може да не` изненади. Затоа што на крајот на краиштата, времето има моќ да влијае и револуционизира сè, вклучително и нашето разбирање за убавината.

Ние сакаме да им пркосиме на границите поставени од времето и реалноста. Решивме да ги споиме карактеристиките на убавиците  родени во различни децении кои светот ги препознава по нивната убавина.

Елизабет Тејлор / Анџелина Џоли

Брижит Бардо / Аманда Сејфрид

Натали Вуд / Кендал Џенер

Рита Хејворт / Кристина Хендрикс

Џејн Биркин / Ирина Шајк

Лорен Бекол / Џиџи Хадид

Ракел Велч / Натали Портман

Грејс Кели / Маргот Роби

Вивиен Ли / Кети Пери

Роми Шнајдер / Џенифер Анистон

Ава Гарднер / Мила Кунис

Џејн Фонда / Никол Кидман

Софија Лорен / Меган Фокс

Мерилин Монро / Скарлет Јохансон

Одри Хепберн / Бела Хадид