Етеричните масла се користат во бројни култури со децении, за да помогнат за отстранување на болестите. Овие масла може да ја стекнат својата привлечност преку пријатните мириси, но ќе ја задржат долговечноста, поради истражувањата и зголемената побарувачка на алтернативна медицина.

Различни сорти масло од темјан е утврдено дека го убиваат ракот на мочниот меур, рак на дојка и рак на кожата

На Универзитетот во Оклахома во областа на здравството откриено е дека различни видови на масла од темјан се ефикасни во уништување на клетките на ракот. Утврдено е дека Boswellia carteri се насочува кон канцерогените клетки во туморите на мочниот меур, ги убива, а ги остава здравите клетки. Се смета дека Boswellia sacramay е ефикасен при превенција на рак на дојка. Boswellia sacrais е ефикасен за третмани на рак на базалните клетки. Boswellia carteri и Santalum album ги убиваат канцерогените клетки на различни начини. Кога се комбинираат, тие формираат силен сојуз за уништување на ракот.

Дванаесет етерични масла, кои помагаат за борба против ракот, го зголемуваат имунитетот и го подобруваат здравјето и благосостојбата

Маслото од темјан не е единственото ефективно масло за рак. Размислете за додавање на следните 12 масла на вашата колекција, за да го стимулирате имунолошкиот систем и да му помогнете на телото да се бори со инфекции и болести.

Црн пипер: се користи за астма, синуси, хронично лошо варење, настинки, респираторни инфекции, дебелина, неточен метаболизам, проблеми со урината, колера, главоболка, интермитентна треска, токсични остатоци во системот и рак.

Цимет: осумдесет студии ја истражувале способноста на цинамалдехид да инхибира смрт на туморски клетки и апоптоза на клетките на ракот.

Каранфилче: маслото од каранфилче содржи 30 пати повеќе антиоксиданси од боровинките, што помага за намалување на штетите од слободни радикали.

Оригано: активната состојка на ориганото, carvacrol, покажува дека има противтуморни ефекти врз метастатски клетки на рак на дојка.

Кардамон: етеричното масло од кардамон покажува дека има противтуморни ефекти.

Резене: има исто така противтуморни ефекти.

Темјан: убива рак на мочниот меур, рак на дојка и рак на кожата.

Лаванда (Clary Sage): содржи склерол кој има антиканцерогени ефекти против клетките на ракот на дојката.

Мелалеука, масло од чајно дрво: утврдено е дека маслото од чајно дрво се бори со немеланомен рак на кожата кај глувци.

Бесмртниче: истражувањата покажуваат дека маслото од бесмртниче го намалува воспалението, се бори против оштетување на слободните радикали и има кортикоподобни ефекти.

Рузмарин: една студија покажува дека 1% есенцијално масло од рузмарин е способно да деактивира повеќе од 90% од клетките на ракот на јајниците и црниот дроб.

Мајчина душица: истражување од 2010 година покажа дека маслото од мајчина душица е ефикасно против рак на дојка, рак на белите дробови и рак на простата.