На грицкањето честопати се гледа со презир, но, не ја заслужува таа репутација. Всушност, има многу придобивки, од слабеење до квалитетен сон. Затоа закажете време за ужинка и подгответе ги чоколадите. Ќе ви ја откриеме другата страна на грицкањето.

1. Внесувате повеќе витамини.

Грицкањето ви помага да внесете повеќе хранливи материи во вашата исхрана. Тешко е да се добијат сите витамини што ви се потребни само со јадење 3 оброка на ден, затоа често се препорачува да јадете овошје и зеленчук во текот на денот.

2. Помалку е веројатно да се прејадете.

Појадок, ручек и вечера можеби не се доволни за секого. Лесните закуски ви помагаат да се чувствувате полни со енергија, додека, во исто време, ве спречуваат да прејадете кога конечно ќе се фатите за главните оброци во денот.

3. Го зајакнувате вашиот мозок.

Мозокот ја користи гликозата како гориво, особено кога правите предизвикувачки задачи. Вашите ментални способности значително се намалуваат кога шеќерот во крвта е низок. Јадењето храна како чоколадо или ореви го подобрува вашиот ментален фокус.

4. Помалку сте под стрес.

Кога се чувствувате вознемирени, вашето тело ослободува кортизол. Ова може да го намали нивото на шеќер во крвта. Затоа, кога се чувствувате фрустрирани, земете здрава ужинка и поканете малку серотонин во вашиот живот.

5. Го надминувате попладневниот пад.

Попладневниот пад е природен одговор на деноноќниот ритам. Ни прави да ни се спие од 13 до 15 часот. Сепак, можно е да се избегне овој пад со грицкање овошје и зеленчук. Сувото овошје и несолените кикирики се одлични за да ви дадат енергија во текот на денот.

6. Ги подобрувате социјалните врски.

Грицкањето е всушност корисно кога станува збор за дружење со некого. Истражување од Универзитетот во Оксфорд открило дека јадењето заедно ја зголемува среќата и ги подобрува односите. Тоа прави да се чувствуваме ценети и згрижени.

7. Ќе имате добар сон.

Не е целосно нездраво да се јаде пред спиење. Она што е најважно е што јадете. На пример, бадемите го подобруваат квалитетот на вашиот сон затоа што содржат мелатонин. Храната богата со калциум спречува нарушувања на спиењето. Освен тоа, да се напиете чаша топло млеко или чај од камилица пред да дремнете може да ви помогне да ослабете.