Современите тајни за убавина постојано се менуваат, но старите холивудски славни личности знаеле и некои креативни трикови како да изгледаат прекрасно пред камера. Дури и ако имате кратко чело, постои едноставна тајна што Ингрид Бергман ја користела.

Ние обожаваме различни трикови за убавина и решивме да откриеме што правеле овие легендарни славни  жени за да изгледаат беспрекорно.

1. Ингрид Бергман го бричела челото.

Бергман претпочитала целосно природен изглед, па дури и морала да се бори за тоа одбивајќи да ја промени косата, веѓите и нејзиното име, што било пресудно за филмската индустрија. Но, имала една тајна за да изгледа прекрасно на екранот. Ингрид бричела сантиметар од нејзината коса за да има поголемо чело.

2. Софија Лорен користела маслиново масло како секојдневен третман.

Софија Лорен е легенда и нејзината убавина е препознаена низ целиот свет. За да ја одржува, таа додавала најмалку 2 лажици маслиново масло во нејзината храна секој ден. Исто така, таа редовно ја трела во кожата за да биде сјајна.

3. Мерилин Монро носела 5 различни нијанси на кармин.

Кожата на Монро светела на камерите и една мала работа и помагала да го постигне овој ефект. Носела дебел слој Нивеа крем или вазелин. Освен тоа, за усните да изгледаат пополни, носела 5 различни нијанси на кармин.

4. Џоан Крафорд џвакала мастика за убава вилица.

Џоан Крафорд верувала дека гума за џвакање може да ја зацврсти вилицата и да помогне да се ослободи од мастите под брадата. Покрај тоа, нејзината рутина за чистење била како ритуал. Таа го прскала лицето 25 пати со студена вода по секое миење.

5. Одри Хепберн користела пинцета за да ги направи трепките да изгледаат прекрасно.

Одри на лицето нанесувала свеж грчки јогурт. Исто така, таа сакала да јаде компири, кои содржат многу витамин Ц и антиоксиданси. Но, една од најпознатите карактеристики беше нејзиниот поглед на кукла со нежни  веѓи. За да го постигне овој ефект, шминкерката на Одри ги местела трепките со пинцета и веднаш потоа им нанесувала маскара.

6. Кетрин Хепберн користела шеќер за да направи пилинг на нејзината кожа.

Кетрин Хепберн претпочитала природен и минималистички стил, вклучувајќи природна шминка. За да постигне совршена кожа, таа редовно ексфолирала. За таа цел, таа користела мешавина од шеќер и мала количина топла вода. Потоа, по ексфолирањето, таа цедела сок од лимон и со него го масирала лицето.

7. Марлен Дитрих ги бричела веѓите.


За да го направи беспрекорниот лак на веѓите со цел да го нагласи обликот на лицето, Марлен користела машинка за бричење. Но, покрај тоа, таа го бричела и целото лице за да има мека кожа.

8.Грејс Кели ги нагласувала јаболчниците.

Контурирањето се користи многу интензивно во денешно време, но било измислено одамна. Грејс Кели го користела за да ги нагласи јаболчниците.