Црн Боз е силно лековито растение кое се користи како моќно закрепнувачко средство за имунитетот. Тој го спречува развојот на рак во телото, преку чистење на токсините и стимулирање на производството на бели крвни зрнца (леукоцити).

Препорачливо е да се земе дури и само како превенција против вирусни заболувања. А за здрав и долг живот би можеле да го приготвите следниот пијалок:

Една шака Црн Боз, залејте ја со 1/2 литар врела вода и варете 10 минути. Откако ќе се излади, исцедете и додајте не повеќе од 2 лажици мед. Истурете во стаклен сад и чувајте на ладно и темно место.

Може и во фрижидер, но не го пијте пијалокот студен, туку стоплете го пред кнзумирање. За надобар ефект земајте по 100 милилитри од овој сируп секое утро, на празен стомак.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_a4f31c2812aabd38a093fd683971736e.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/05/fb_a4f31c2812aabd38a093fd683971736e-400x214.jpgМилена СтанишковскаОпшто здравјеЗдравјеЦрн Боз е силно лековито растение кое се користи како моќно закрепнувачко средство за имунитетот. Тој го спречува развојот на рак во телото, преку чистење на токсините и стимулирање на производството на бели крвни зрнца (леукоцити). Препорачливо е да се земе дури и само како превенција против вирусни заболувања. А...Секој ден нешто свежо