Понекогаш мислиме дека ако би можеле да го пронајдеме вистинскиот хидратантен крем, тоа би било одговор на сите проблеми со нашата кожа. Но, во реалноста, кожата сè уште може да биде сува без оглед колку се скапи вашите креми и лосиони. Додека наоѓањето на производи за убавина кои најдобро одговараат за вас е суштински чекор во режимот на нега на кожата, не е помалку важно да ги прекинете навиките што ја дехидрираат вашата кожа.

Одлучивме да разгледаме подетално некои навидум „невини“ навики стојат на патот да го постигнете саканиот изглед.

Пиете премногу вода.

Колку и да звучи контрадикторно, пиењето премногу вода всушност може да ја оштети нашата кожа. Иако да останеме хидрирани е клучно за нашето целокупно здравје, прекумерната количина на вода може да предизвика нашето тело да ги изгуби есенцијалните минерали. Ова, пак, може да влијае на вашата кожа и да направи да изгледа безживотно.

Се туширате предолго.

Долго туширање со топла вода може да биде одличен начин да се опуштите по долг ден, но всушност може да ја оштети вашата кожа. Топла вода ги отстранува маслото и влагата што и се потребни на вашата кожа за да остане здрава, и колку подолго се туширате, толку повеќе ја сушите.

Ја нанесувате вашата хидратантна крема во погрешно време.

Користењето навлажнувачки крем во оптимално време може да ви помогне да ги искористите сите негови придобивки. Наместо да го исушите лицето и потоа да ставите крем, ставете го кога кожата е сè уште влажна. Ова ќе помогне да се задржи влагата и да се хидрира кожата многу подобро отколку ако го стававте производот на целосно сува кожа. Всушност, корејските жени, познати по својата беспрекорна порцеланска кожа, ставаат хидратантна крема само 3 секунди по миењето на лицето.

Го триете лицето со крпи.

Триењето на кожата со груб памучен пешкир може да ја исуши и иритира чувствителната кожа, правејќи да изгледа црвеникаво. За да избегнете понатамошна иритација, оставете ја кожата да се исуши природно.